Kako do lepe kože sa studentskim džeparcem
Dolazi zima, duga i hladna, a sa njom suva i perutava koža, ispucale usne i generalno problemi sa kožom. Nemojte se brinuti ukoliko nemate novca za skupe proizvode i tretmane, jer ćemo vam u nastavku teksta dati neke jednostavne recepte koji ne zahtevaju mnogo novca ili egzotične sastojke, a pomoći će vam da dobijete lepu kožu.. Pročitajte dole kako kod kuće napraviti proizvode za negu lica.
Piling od badema
Ovaj recept pominjem prvi jer ga ja lično najviše volim, često koristim i zaista vidim promenu na koži pošto ga iskoristim! Veoma se brzo pravi, i brzo se nanosi, što ga čini idealnim kada želite da ugodite sebi, ali nemate mnogo vremena.
Piling je način da sa kože skinemo mrtvu kožu, razne proizvode koje smo na nju naneli, ali i štetne čestice koje smo pokupili u šetnji do faksa.
Predlažem da ovaj piling radite iznad lavaboa ili u kadi jer je prilično neuredan.
Sastojci:
- gusti jogurt
- istucani bademi bez ljuske (nemojte ih mleti u mašini, potrošite malo vremena i istucajte ih u avanu, ili ih čekićem usitnite. Možete usitniti veću količinu badema odjednom, i staviti ih, kao ja, u teglicu, pa koristiti kad god želite)
Pomešajte 3-4 kašičice jogurta sa 2-3 kašičice istucanih badema. Ja obično ostavim 5 sekundi da odstoji tako pomešano, da bi bademi malo upili tečnosti i blago omekšali. Nanesite na suvu kožu i blago trljajte, ne više od dva minuta.
Delići badema će vam verovatno padati sa lica i u lavabo dok trljate, ali to je ok, nemojte ih ponovo stavljati na lice. Trebalo bi da u činijici u kojoj ste pomešali sastojke imate sasvim dovoljno za jedno i po lice, pa možete uvek dodati malo na onaj deo lica koji vam deluje golo.
Ovaj piling možete naneti i na vrat, leđa i grudi. Kada osetite da ste dovoljno istraljali kožu sperite mlakom vodom. Osetićete da vam je na koži ostao masni film – to je od jogurta. Utrljajte to u kožu koliko god možete pre nego što lice osušite peškirom. Tapkajte, nemojte trljati, jer vam je koža trenutno veoma osetljiva. Čim vam je koža suva, stavite kremu ili neki drugi proizvod za hidrataciju da bi koži vratili vlažnost i zaštitili je.
Rezultat – koža vam je mekana i glatka kao bebina guza.
Savet poluprofesionalca
Ukoliko imate osetljivu kožu nemojte prečesto raditi pilinge; slušajte šta vam koža traži i prilagodite se. Ostali tipovi kože mogu koristiti ovaj piling jednom nedeljno, jer je veoma blag i ne sadrži neke posebne hemikalije, već samo nežno skida mrtvu kožu i nečistoću sa površine. Ipak, ako osetite da vam ne pomaže, ili da vam je koža lošija posle njega, nemojte ga koristiti!
Maska od kafe i kakaa
Ovo je još jedan od mojih omiljenih kućnih recepata jer izgledate kao ubica kad stavite masku.
Ova maska je odlična za hidriranje i omekšavanje kože, ali i za one čija je koža malo naduta i žele da splasne. Kafa i kofein se koriste u mnogim profesionalnim proizvodima baš kao sastojak za ,,depuffing“, protiv starenja i kao antioksidant. Med je odličan način da hidrirate kožu, i možete ga nanositi na kožu samog, kao kremu.
Sastojci:
- 2 kašike kafe
- 2 kašike kakaoa
- 3 kašike mleka
- 1 kašika meda
Pomešajte 2 kašike mlevene kafe, 2 kašike kakaa (ja koristim onaj kakao za kolače, a ne onaj tipa NesQuick i tome slično), 3 kašike mleka i kašiku meda. Kad se smeša izjednači (treba malčice mešanja) nanesite na suvo lice, ostavite oko pola sata, pa sperite mlakom vodom.
Veoma se lako spira, i neće vam obojiti kožu (čega sam se ja plašila kad sam prvi put nanela ovu masku). Smesa je prilično gusta, tako da vam verovantno neće skliznuti sa lica, ali ipak je najbolje da počnete u kupatilu. Kako se suši na licu tako će se i malo stvrdnuti, pa onda možete da se krećete po stanu.
Piling za usne/Lip scrub
Zimi nam se suši koža na licu, ali ni usnama nije bolje. Ukoliko vam se usne užasno perutaju, najbolje je da svu tu mrtvu kožu uklonite, da je ne biste grizli i tako još više oštetili usne.
Sastojci:
- med
- šećer (ili drugi zaslađivač u granulicama)
- maslinovo ulje (ili neko drugo kvalitetnije ulje poput bademovog ili kokosovog)
Pomešajte po jednu kašičicu meda, šećera i maslinovog ulja, pa nanesite na usne i blago trljajte dok ne osetite da su vam usne očišćene, ne više od dva minuta. Ukoliko imate vremena možete ostaviti smesu na usnama još minut-dva više, da upiju ulje i med, koji su odlični za hidrataciju. Nežno skinite pomoću krpe natopljene toplom vodom.
Ovaj recept je jedinstven jer možete napraviti veću količinu i staviti u teglicu, pa ga koristiti po potrebi. Ni med ni šećer ni ulje se ne kvare, tako da samo ostavite teglu na neko relativno mračno, hladno mesto (za svaki slučaj) i vratite joj se kad vam vetar ponovo zagorča život.
Savet poluprofesionalca
Može se desiti da, ako ostavite piling dugo u tegli, šećer potone na dno. U tom slučaju samo promešajte pre svake upotrebe, ili jednostavno nemojte praviti zalihe, nego samo jednokratno.
Najbolje je, kao posle bilo kog pilinga, na usne naneti neku vrstu labela ili masti za usne za dodatnu hidrataciju.
Ovo su moji omiljeni domaći recepti za negu lica. Koji su vaši?