Kako napisati CV – saveti za dobru biografiju
Pisanje CV-a je prvi od nekoliko važnih koraka do zaposlenja ili pronalaska prakse. Čak i da prvi put čuješ za “CV”, ne treba da se plašiš, jer će ti ovaj tekst otkriti šta je CV, kako napisati CV koji će poslodavci želeti da čitaju duže od 5 sekundi i kako se piše CV koji će podstaći HR menadžere da baš tebe pozovu na sledeći korak regrutacije. Poslednji korak obično znači intervju za posao i zato je važno da izdržiš do kraja teksta i naučiš kako treba da izgleda CV koji će ti doneti zaposlenje!
Šta treba da znaš pre nego što otpočneš pisanje CV-a?
Pre nego što otpočneš sa pisanjem, neophodno je da znaš šta on zapravo predstavlja. Potrebno je da znaš kako treba da izgleda CV primer, odnosno kako napisati biografiju tako da ona sadrži relevantne informacije, pa tek onda da vidiš koji curriculum vitae primeri ti mogu poslužiti tokom pisanje sopstvene biografije, tako da se ona izdvoji u gomili.
Šta je CV uopšte?
Zanemarićemo suštinske definicije toga šta je CV i prirodno ćemo zaključiti da je u pitanju pregled iskustava i kvalifikacija određene osobe tj. reprezentativni sažetak tvog profesionalnog “Ja”.
CV je sažetak informacija o tome koji stepen obrazovanja poseduješ, da li ga imaš i kakvo je tvoje prethodno radno iskustvo, ali i činjenice zbog kojih se baš ti uklapaš u opis posla pozicije koju poslodavac nudi.
Kako se piše CV u pogledu tehničkih specifikacija?
Evo odgovora na to koje tehničke specifikacije treba da zadovoljite kada pišete CV:
- CV biografija treba da bude koncizna – kada je u toku pisanje CV-a, potrudite se da izgleda što kraće, a da ujedno bude što informativnija i relevantnija za poziciju za koju konkurišete. Verujte da iako izgleda važno, većina informacija nije neophodna u CV-u koji šaljete, i neko opšte pravilo, pogotvo kada ste na početku karijere i nemate mnogo prethodnog iskustva, jeste da CV za studente ne treba da bude duži od A4 stranice.
- Dizajn CV-a treba da bude sveden, profesionalan i napravljen na takav način da istakne važne informacije;
- Svedene boje – najbolje su komplementarne boje, koje neće “vrištati” na čitaoca, ali koje će istaći važnije informacije u CV-u. Doduše i sam “bold” može obaviti posao.
- Nemojte koristiti više do 2-3 veličine fonta – ako za pisanje CV-a koristite “čistu stranicu Word dokumenta” tj. ako ne pišete CV korisrteći predefinisan CV templejt suzdržite se od puno promena veličine slova. Iako te to lako može povući, veliki broj promena najčešće izaziva utisak neprofesionalnosti;
- Koristite isti ili najviše dva različita fonta tokom pisanja CV-a (Najsigurnije su proverene, često korišćene FONT varijante: Cambria, Verdana, Times New Roman, a definitivno izbegavajte fontove koji samim svojim imenom, a svakako izgledom ne izgledaju ozbiljno (naravno, mislimo na Comic Sans među njima…).
- Pisanje CV-a na jeziku konkursa – ukoliko konkurišete za posao u domaćoj firmi, koja je oglas za posao ili praksu napisala na srpskom jeziku, od tebe se očekuje CV na srpskom jeziku. Ipak, ako je u pitanju strana firma, ili je domaća firma odlučila da napiše oglas na engleskom jeziku, time podrazumevajući da žele da pronađu kandidata sa dobrim poznavanjem engleskog jezika, od tebe se očekuje da napišeš CV na engleskom jeziku.
- Odaberite što standardniji format CV dokumenta (fajla) – sve češća je pojava kada dizajneri ili programeri pripremaju CV, da ga pošalju u digitalnoj formi, koja vodi na određeni sajt, ili da CV eksportuju u nestandardnim formama. Definitivni savet profesionalnosti jeste da CV bude prilagođen standardnoj formi poslovnih dokumenata kao što su Word Document-i (.docx ili .doc (sve ređe)) odnosno .pdf dokument. Iako neki drugi format CV obrasca može biti “standard” u određenoj oblasti, imaj na umu da te neće uvek zvati na razgovor stručna osoba za oblast u kojoj konkurišeš, i zato se treba prilagoditi “standardu”.
Napravite željeni izbor forme za pravljenje CV-a:
- Obrnuto hronološka forma CV obrasca: vrsta radne biografije koja se bazira na poslovima koje ste obavljali i opštem radnom iskustvu;
- Funkcionalna CV biografija: koja akcenat stavlja na veštine i sposobnosti kandidata da određenu vrstu posla obavlja;
- Miks obe varijante jeste moguć, ali će najčešće predstavljati predugačku biografiju, pa budite obazrivi šta stavljate u fokus tj. kojoj vrsti podataka ćete dati prednost. Na primer: ukoliko se prijavljujete po prvi put za neku vrstu posla ili nemate prethodnog radnog iskustva uopšte, savetujemo da se okrenete isticanju veština (ali onih koje su zaista relevantne za dati posao), dok ćete svoje prethodno radno iskustvo ovlaš spomenuti
Primer dobre biografije
Ana Jovanović (slika sa leve ili desne strane)
Ulica Glavna 123, Stan 4B
Grad, Država, Poštanski broj
Email: ana.jovanovic@email.com
Telefon: (123) 456-7890
LinkedIn: linkedin.com/in/anajovanovic
Radno Iskustvo
Softverski Inženjer
XYZ Korporacija, Grad, Država
Jun 2019 – trenutno
- Razvoj i održavanje više web aplikacija koristeći JavaScript, React, Node.js i PostgreSQL.
- Implementiranje RESTful API-je za podršku funkcionalnosti front-end aplikacija.
- Saradjivanje sa timom za dizajn radi obezbeđivanja intuitivnog korisničkog iskustva.
Junior Softverski Inženjer
ABC Tehnologije, Grad, Država
Septembar 2016 – Maj 2019
- Razvijanje back-end servisa koristeći Java i Spring framework.
- Održavanje baze podataka koristeći MySQL.
- Učestvovavanje u testiranju i debuggingu aplikacija kako bi se obezbedio visok kvalitet koda.
- Priprema tehničke dokumentacije i korisničkih vodiča.
Obrazovanje
Master Inženjer Elektrotehnike i Računarstva
Univerzitet u Beogradu, Beograd, Srbija
Septembar 2014 – Jun 2016
Diplomirani Inženjer Elektrotehnike i Računarstva
Univerzitet u Beogradu, Beograd, Srbija
Septembar 2010 – Jun 2014
Veštine
Programiranje: JavaScript, Java, Python, SQL
Alati: Git, Docker, Jenkins
Baze podataka: PostgreSQL, MySQL
Metodologije: Agile, Scrum
Dodatne Informacije
Tečno poznavanje engleskog i nemačkog jezika.
Aktivno učestvovanje na konferencijama i radionicama o softverskom inženjeringu.
Posedovanje vozačke dozvole kategorije B
Evo kako napisati CV za posao po stavkama koje dobar CV treba da sadrži
Kao što se da videti iz primera, svaka biografija treba da ima određenu strukturu i da sadrži relevantne informacije koje će reći nešto više o vama samima i zašto ste baš vi idealni kandidat za poziciju na koju se prijavljujete.
Osnovni lični podaci i kontakt informacije su obavezne
Da su precizni podaci, jasno vidljivi, profesionalno navedeni (mislim na to da se još jednom istakne važnost profesionalog emaila) + drugo šta padne na pamet.
- Ime i Prezime
- Datum, godina i mesto rođenja
- Mesto u kom živite trenutno (važna stavka ako poslodavac odlučuje koga će zaposliti, pogotovo kada su u pitanju početne pozicije, kada se zna da plata neće biti visoka tj. kada se može pretpostaviti da kandidatu uslovi neće odgovarati)
- Broj telefona
- Email adresa (mora biti profesionalna)
Lični podaci uvek stoje na vrhu CV-a, i pre svega se odnose na ime i prezime, adresu, broj telefona i e-mail. Ono što bi trebalo da paziš jeste da tvoj mejl sadrži tvoje ime i prezime, kako bi zvučao profesionalno. Još bolje ako imaš svoj sajt ili blog, jer će tako poslodavac moći bolje da te upozna.
Fotografija takođe igra važnu ulogu, jer se na taj način poslodavac povezuje s tobom, tj. Ima jasniju predstavu o tome ko si, čime stiče neki prvi utisak, koji treba da bude profesionalan i pristojan. Zato je uvek preporuka otići u neku fotografsku radnju i slikati se baš za tu priliku.
Stepen obrazovanja i stečeno zvanje
Važno precizirati tačan stepen zvanja koji poseduješ i samo zvanje koje nosiš. Ako postoji mogućnost da nekako naglasiš da imaš još 1 ispit, to je u redu, ali mora se uraditi sa ukusom. Prilikom navođenja stepena obrazovanja, treba da pratiš sledeće smernice, u formi nabrajanja:.
- Naziv obrazovne ustanove koji su si završio
- Smer
- Period trajanja školovanja, ili samo godinu završetka
- Stečeno zvanje ili diplomu
Takođe, kada strukturirano ređaš ove informacije tokom pisanja CV biografije, važno je posmatrati za šta se tačno prijavljuješ: Ukoliko ste student i aplicirate za neku stipendiju, svakako, bitnije je obrazovanje, koje će imati prednost nad prethodnim radnim iskustvom. I obrnuto, ukoliko je u pitanju prijava za radno mesto, bitnije je prvo navesti prethodno radno iskustvo.
Kada je reč o osnovnom obrazovanju, ono se ne navodi u radnoj biografiji. Kada pišeš o svom višem obrazovanju, potrebno je da navodiš od najvišeg stepena obrazovanja, pa ka nižem, a prosek na fakultetu možeš pomenuti ako baš misliš da možeš i treba njime da se pohvališ.
Na kraju u sklopu dodatnih informacija možeš navesti stipendije, nagrade i konkurse na kojim si učestvovao, pri čemu nema potrebe da navodiš godinu i mesto učešća i tome slično, već je dovoljno svojim rečima ukratko kažeš šta je bitno kod ovih nagrada, stipendija i tome slično. Takođe, sasvim je u redu napomenuti da su diplome, nagrade, priznanja, preporuke i druga napismena uverenja dostupna na uvid po zahtevu.
Dopunsko samoobrazovanje – kursevi i obuke
Uvek je dobro ako imaš završen specijalizovan kurs ili obuku vezanu za poziciju za koju se prijavljuješ, pa ih priložiš ili spomeneš. Takođe treba da navedeš sve stručne konferencije kojima si prisustvovao, pri čemu bi bilo dobro da od toga nije prošlo više od 5 godina.
- Naziv kursa, mesto i vreme održavanja
- Stečenu diplomu, sertifikat i nivo znanja
- Stečena znanja, sposobnosti, i ovlašćenja koja si stekao po završetku kursa, obuke ili seminara
U slučaju da uopšte nemaš radnog iskustva, ili je ono samo po sebi jako oskudno, potrebno je da ovom odeljku CV-a posvetiš više pažnje, jer ćeš na ovaj način sebe predstaviti kao osobu koja želi da se usavršava i da uči, i kojoj je važno i obrazovanje i praktično iskustvo. Treba da navedeš:
Strani jezici – stepen i nivo znanja za CV
Jezike koje poznajete možete pobrojati na sledeći način:
Srpski jezik: Maternji jezik
Engleski jezik: B2 ili dobro
Odokativne ocene poznavanja jezika za CV mogu biti različite. Možete ocenjivati opisno (odličan, vrlo-dobar…), ocenama (5, 4…), ili početni nivo, srednji nivo, napredni nivo (razumevanje, čitanje i pisanje). Ukoliko se odlučite za međunarodni CEFR standard umesto opisnog objašnjenja, on prepoznaje šest različitih nivoa: A1, A2, B1, B2, C1, C2.
Nikada ne piši nivo poznavanja jezika po nivou zvaničnih sertifikata, ukoliko ih zaista ne poseduješ i ne možeš ih priložiti, kao dokaz.
Navedite sve jezike koje poznajete, tako što ćete za svaki oceniti poznavanje čitanja, pisanja i govora, sopstvenim metodama procene, ili na osnovu online testoa koji mogu bolje proceniti tvoje zvanje. Opet, napominjemo da se ne služite zvaničnim nivoima poznavanja i sertifikatima koje ne posedujete.
Prethodno radno iskustvo – zaposlenje ili praksa
Ovaj odeljak, poput odeljka o obrazovanju, treba da navodiš obrnutim hronološkim redosledom, odnosno od poslednjeg radnog mesta, iskustva ili stažiranja. Kada je u pitanju izrada CV-a, treba da odabereš i istakneš one veštine koje si stekao na poslu ili tokom stažiranja, a koje su u skladu sa pozicijom za koju konkurišeš, ali isto tako ne treba da izbacuješ poslove nevezane za tu poziciju, poput rada u kafiću ili restoranu, jer na taj način pokazuješ da imaš radnog iskustva.
To bi izgledalo ovako nekako:
Radno iskustvo:
Profesor engleskog jezika (2020-trenutno)
Naziv poslodavca
- Opis zaduženja
Profesor engleskog jezika (2019-2020)
Naziv poslodavca
- Opis zaduženja
Ipak, treba izbeći pominjanje fizičkih poslova bilo koje vrste u slučaju da već imate relevantno radno iskustvo, pa na primer, ako se prijavljujete za poziciju u oblasti marketinga (Marketing Executive ili PR i Marketing menadžer), treba da napomenete koje ste prethodno iskustvo u oblasti prakse ili posla imali, i na kojoj poziciji. Recimo, 6 meseci prakse u oblasti digitalnog marketinga; 3 meseca posla na poziciji SEO copywriter što bi bili relevantni primeri kad je u pitanju praksa ili radno iskustvo, ali irelevantni primer je definitivno istovar robe preko omladinske zadruge 2 meseca.
Situacije kad ne bi trebalo da pominješ određene srodne poslove jesu ako je to zaista bilo jako davno, ali generalno nikad ne treba da umanjuješ svoj rad, niti da ga se stidiš, jer ćeš tako poslodavcu staviti do znanja da si osoba koja želi da radi na sebi, da uči i da razvija svoj potencijal.
Prilikom navođenja, treba da staviš akcenat na ostvarene rezultate, u okviru pozicije koju si obavljao, a ako si se bavio poslom čiji su rezultati teško merljivi, onda možeš da nadeveš neke svoje ideje koje su dovele do ostvarenja nekog cilja u poslovanju te kompanije. U slučaju da nemaš šta preterano da napišeš u ovom delu, onda bolje da ga ne uvrstiš uopšte.
Relevantno volontersko iskustvo
Iako volonterski rad nije nužno isto kao praksa ili radno iskustvo, u bukvalnom smislu, ova vrsta aktivnosti otkriva poželjne osobine koje svaki poslodavac ceni,a to su pre svega želja da se volonterskim radom učini nešto dobro po ljude, životinje ili okolinu. Naravno, i u ovom delu je poželjno da pomenete relevantne informacije o volonterskom iskustvu po pitanju organizacije u kojoj ste volontirali, mesto, period, svrhu volontiranja, pozicije i tome slično.
Lične osobine i veštine
Ono što je još bitno kada razmišljate kako napisati CV, jeste da u tu jednačinu uključite lične osobine i sposobnosti. Možete navesti osobine koje smatrate da će biti značajne za taj posao, na primer motivisanost, inicijativnost, timski rad, upornost, i slično. Bitno je da osobine koje navedeš zaista odnose na tebe, jer ukoliko uspešno savladate ovaj korak i dođete do sledećeg, razgovora za posao, poslodavac će itekako znati da proveri sve segmente koji bi u buduće mogli biti bitni u obavljanju posla.
Softskills – moderne veštine komunikacije i odnosa sa ljudima
Soft skills, kako im i samo ime kaže, predstavljaju “meke”, odnosno tanane veštine koje se tiču ljudskih sposobnosti. Pod Soft veštinama mislimo na osobine ličnosti koje se iskazuju u odnosu sa drugim ljudima, navike, manire, komunkacijske sposobnosti, radne etike i interpersonalne veštine.
U Softskills svrstavamo i fleksibilnost, kreativnost, sposobnost organizacije svog vremena, liderske sposobnosti, slušanje, profesionalnost, posvećenost i odgovornost, što su sve pozitivne osobine, koje mogu biti od ključne važnosti za neku profesiju, poput trgovine, marketinga ili neke vrste menadžmenta tj. pozicija koje zahtevaju direktan rad i odnos sa ljudima.
Tehnološka potkovanost i rad na računaru
Ne piši ono što ne znaš, ali zaista! Budi dovoljno iskren, i odgovori na svako pitanje koje nisi siguran, sa željom da si rad da naučiš, i da iako poznaješ osnove navedenog programa / softvera, nisi vičan da možeš istaći to kao svoju veštinu. Ukoliko ipak barataš različitim vrstama softvera, korisno je istaći to.
Čak iako su u pitanju organizacioni softveri koji se ne bi pošto poto svrstali u znanje, korisno je navesti prethodno iskustvo korišćenja tih softvera, kao što su komunikacioni kanali: “Rambox / Slack / Trello…”, ukoliko je to stavka koja možda može biti korišćena na poziciji za koju konkurišeš.
Reference prethodnih poslodavaca i profesora u CV-ju
Ukoliko je potrebno ili smatrate da će vas istaći u moru ostalih biografija, možete uključiti i pismo preporuke koje možete tražiti od svog profesora ili poslodavca. Za pisanje pisma preporuke neophodno je da se isprate određene smernice, upravo kako bi vaša prijava delovala što kvalitetnije i pouzdanije.
Ono svedoči o vašoj kompetenciji i kvalitetima koje nudite kao zaposleni, stoga se uvek potrudite da vam se ono nađe uz prijavu.
Koje reči treba da sadrži CV, a koje ne?
Ne moramo biti motivacioni govornici da bismo razumeli da neke reči šalju pozitivnu, a da neke reči šalju “negativnu” poruku. Ipak, promišljena formulacija rečenica i isticanje osobina i ličnih veština kroz tzv. “opšte prihvaćene pozitivne reči” mogu pozitivno uticati na poslodavca. Ako se pitate kako se piše CV onda će Vam ove reči i fraze sigurno pomoći da razumete šta to poslodavci vole da pročitaju u CV-u kandidata:
- postigao sam
- poboljšano/poboljšao sam
- trenirao sam/učio me je
- mentorisao
- kreirao/stvorio
- rešen/rešenje
- volontirao
- uticajan/uticao sam
- povećana/smanjena
- Ideje
- Pregovaranje
- dobici/prihodi
- Ispod budžeta
- Dobio sam / pobednički
- Upravljao sam/pokrenuo sam
Reči koje definitivno ne vole da vide:
- najbolji u klasi
- razmišljanje izvan okvira
- sinergičan
- mentorisao
- dodavanje ili povećavanje vrednosti
- timski igrač
- orijentisan na rezultate, suštinu i detalje
- vredan radnik
- Strateško i analitičko razmišljanje
- dimamičan radnik
- sposoban da se samo-motiviše
- proaktivnost
Suština je da u CV-u ne treba da se predstaviš kao ultimativni radnik, odnosno da pridevi koje koristiš u svrhu opisivanja tvoje ličnosti ne treba da služe da uzdignu na arogantan način koji je istovremeno i pogrešan, već da način na koji predstavljaš sebe, istakne sve tvoje pozitivne osobine i radnu etiku u prvi plan. Poslodavci traže osobu koja će moći da se posveti svojim zadacima, učiti iz posla koji radi i savesno a obavljati, ali i osobu koja je u stanju kritički da razmišlja i da se oseća slobodnom da istakne svoj način razmišljanja.
Ove reči su samo primer koji treba da vam ilustruje kako tvoj CV treba i ne treba da “zvuči”, što je jako bitno, jer pojedini epittei imaju tendenciju da mnogo upadaju u oči, a često HR tim ili poslodavac lično samo prelete preko sadržaja, i fokusiraju se više na taj prvi utisak, umesto na detaljno čitanje.
Potencijalne greške tokom pisanja CV-a – šta ne treba pominjati?
- CV nije propratno pismo – nemoj pisati duge opisne rečenice i zaključke, to je namenjeno za motivaciono pismo. Takve rečenice, ukoliko ih možeš sročiti na razumljiv i reprezentativan način, vredi napisati u okviru samog email teksta kojim konkurišeš, ili ih možeš ukratko priložiti u propratnom pismu (čak iako ono nije zahtevano, propratno pismo može poslati poruku: “Da, stalo mi je da me angažujete za obavljanje ovog posla!”)
- Neprofesionalna email adresa (VELIKI “NO NO”!) – ako baš imate sreće poslodavac neće uzeti na “zub” činjenicu da tvoja email adresa glasi nešto poput: shmexi@gmail.com ili maca224@yahoo.com, ali definitivno nije preporučljivo da CV kontakt email adresa bude ovog tipa. Za potrebe traženja posla izdvoj dodatnih 5 minuta i napravi novu, unikatnu email adresu koja će se sastojati od tvog imena i prezimena, uz eventualno korišćenje razdvojnih tačaka, brojeve ili “neupadljivih”, a tebi korisnih skraćenica, koje ćeš lako zapamtiti, ali i koje će se lako iskucati na računaru.
- Previše korišćenja prvog lica – ako svaku ili svaku drugu rečenicu započinješ sa “Ja”, time unosiš veliku dozu arogancije i ega, pri čemu će i svaka od tih rečenica zvučati kao da se hvališ. Bolje da je da pustite da dela koja ste navodili sama po sebi govore o tvojim uspesima, i da sama formulacija rečenice bude pitka i razgovetna.
- Štamparske i gramatičke greške – ovakve greške potencijalni poslodavac može protumačiti kao kompjutersku nepismenost ili nedostatak interesovanja za poziciju za koju konkurišeš, pa pročitaj CV bar dva puta nakon što ga završiš, kako bi eliminisao sve kucačke greške. Još bolje opcija je dati nekom drugom da pogleda CV umesto tebe, jer će ta osoba mnogo brže primetiti sve greške.
- Nabacan i neorganizovan CV – kao što smo već u prethodnom delu teksta napomenuli, CV mora biti organizovana celina koja prati određeni sled u pogledu strukture. Znači, prvo idu lični podaci, pa obrazovanje, dodatne obuke i kursevi, radno iskustvo itd.
- Loše oblikovan tekst – kada budeš pisao CV, izaberi dobar i čitljiv font, kao i da sam tekst bude organizovan tako da ima dovoljno razmaka između stavki, da bi potencijalni poslodavac ili HR koji čita taj CV mogao samo da skenira podatke.
Kako treba da izgleda CV? Postoji li neki dobar CV primer?
Pomenuli smo dve forme koje olakšavaju pristup pisanja CV-ja za posao koji priželjkujete, a sasvim sigurno možemo preporučiti da koristite neki predefinisan CV generator koji je dostupan online, a koji će vam pružiti mogućnost da brzo prilagodite sadržaj različitim potrebama i konkursima, kao i da koristite moderan CV template različitog dizajna, koji će najbolje predstavljati tvoj duh i pristup.
Osim što ćete moći da skratite vreme potrebno da se napiše kvalitetan CV, ujedno ćete imati i najmoderniji izgled CV-a koji tražite. Naš definitivni savet jeste CVTaur CV maker koji će uskoro biti dostupan na srpskom jeziku, a sve informacije o tome možete pratiti na Beleške sajtu za mlade.
Koju poruku CV treba da pošalje?
Odličan primer je onaj koji ima za cilj da u najboljem svetlu, prilagođenom za posao koji pokušavaš da dobiješ, predstavi sve ono što si u prethodnom periodu karijere radio, ili u najmanju ruku ono na čemu si do sada radio (obrazovanje i lično usavršavanje) kako bi otpočeo karijeru.
CV biografija je prvi kontakt koji će poslodavac imati sa kandidatom za posao, stoga je izuzetno važan prvi utisak koji stvara.
Ukoliko se CV biografija koju pišete ne izdvaja svojim izgledom i istaknutim informacijama, na takav način da se jednostavno i brzo mogu videti potrebne informacije prostim otvaranjem dokumenta u digitalnom formatu, ili bacanjem pogleda na štampani CV obrazac, veoma je verovatno da će se u tom trenutku tvoja šansa za dobijanje posla značajno umanjiti.
Važno je da razumete osobu kojoj se CV-jem obraćate odnosno da razumete da se verovatno veliki broj kandidata, često znatno većeg iskustva ili “na oko” primamljivijih veština prijavljuje za istu poziciju pisanjem CV-a, a da će jedna osoba pregledati sve pristigle prijave. HR menadžeri i poslodavci su ljudi takođe, a materijalnost i “prvi utisak” snažno utiče na nas. Stoga je na tebi da pratiš primer koji će ti pomoći da izvedeš da tvoj primer CV a šalje što jasnije sledeće poruke:
- Profesionalnost – kako kroz ton CV-ja, kombinovanje boja, svedenost izgleda CV-a način na koji se CV piše i stručno izražavanje;
- Preciznost – odličan primer CV tačno naveden stepen stručne spremne i ispravno navedeno zvanje govore o tome da znate u šta ste ulagali vreme kroz godine obrazovanja tj. da ste posvećeni cilju koji želite da postignete. Složićete se da je ovo veoma važna osobina ako znate da se može desiti da je poslodavac (regruter) osoba istog zvanja. Pa ako spadate u grupu ljudi koja se pita kako napisati CV – važan savet je da budete precizni;
- Pismenost i izostanak grešaka u kucanju – gramatički i pravopisno ispravne rečenice jednostavno govore o opštem obrazovanju i obraćanju pažnje na detalje; curriculum vitae primeri koji su puni grešaka ukazuju na neprofesionalnost i nezainteresovanost.
- Prioretizacija – ovo se postiže isticanjem zaista relevantnih stavki i informacija za poziciju za koju se prijavljujete – bilo da je to obrazovanje ili uspešno prethodno radno iskustvo (bitno je istaći ili prilagoditi stavke CV biografije za posao koje zaista imaju veze sa datom pozicijom). Ovako istaknute informacije u CV-u govore o tvojoj veštini da se prilagodiš situaciji i razlučiš važno od manje važnog.
- Dostupnost – dobar primer biografije mora da sadrži vidljive i profesionalno navedene kontakt podatke putem kojih će te regruteri i poslodavci kontaktirati.
A šta raditi kada je CV napisan?
Sada kad smo prošli sve o tome kako se piše CV koji će poslodavci zaista želeti da pročitaju, i kada ste pripremili finalnu verziju dokumenta, nudimo još nekoliko korisnih saveta za samo slanje CV-a tj. za konkurisanje.
Ispravno imenovanje CV dokumenta
Ispravno imenovanje CV dokumenta je ključno. Malo šta može pokvariti ili “stvoriti” loš utisak od samog starta, kao nepažnja o nazivanju dokumenta. Savet je da nazovete CV dokument na sledeći način:
- Ime i prezime kandidata
- Naznaka da je u pitanju CV
- Dodatna smernica ako mislite da je potrebno istaći za koju se poziciju prijavljujete i gde;
Dobar primer naziva CV obrasca: Mateja Panović CV – konkurs za Marketing specijalistu – Bosch.pdf
Zašo je ovo važan korak kada ističemo kako napraviti cv? Važan je zbog olakšavanja procesa HR menadžerima i poslodavcima, kako bi što lakše našli tvoj CV obrazac koji su skinuli iz emaila putem kog si ga poslao.
Poslovna korespondencija je važna
Na samom kraju, kada smo odgovorili na najvažnija pitanja o tome kako napisati CV preostaje da pružimo još nekoliko saveta koji idu ruku pod ruku uz pisanje i potonje konkurisanje.
Na samom kraju, kada ste željeni CV napisali i sačuvali u formi .PDF fajla, potrebno je napisati profesionalan, iskren i koncizan email koji će pratiti slanje samog CV-a.
Niko ne očekuje od tebe “veliko pisanije” kada šaljete CV za konkurs, a još važnije je da znate da mali broj regrutera ima vremena da čita i mejlove pored samih CV-jeva, ipak sažeta i korisna propratna poruka jeste dobar signal, koji će poslodavci ceniti. Želja da im se obratite i kažete koju rečenicu o razlogu kontaktiranja ili mestu na kom ste videli oglas koji te je zainteresovao “zbog toga i toga”, može pozitivno uticati na mišljenje poslodavca. Bićeš jedan od onih koji su napravili korak dalje i želeli da se pokažu u što boljem svetlu.
Takođe, veoma je važno primeniti druge korisne savete i metode za slanje email-a u profesionalne svrhe, kao i kada komunicirate putem emaila sa profesorima.
Obavezno se pozabavi time da tvoja email adresa sadrži puno ime i prezime, sa velikim početnim slovima i svim slovima srpske latinice (slova sa kvačicama: Č,Ć,Š,Ž,Š,Đ). Ovo je bitno kako bi CV koji šaljete putem email-a, stigao u sanduče poslodavca, adresirano na pravog pošaljioca, koji poseduje ime i prezime.
Veruj nam, ova greška je češća nego što se može pretpostaviti, a od nje se poslodavci “ježe”.
Istina izađe na videlo, budi iskren/a
Iako je više puta naglašeno, CV mora da bude “istinit”, i stvarno nema potrebe da prenaglašavaš i hiperbolišeš sve svoje sposobnosti i mogućnosti, radno iskustvo, jer kad tad sve to izađe na videlo kad dobiješ poziciju koju si želeo. Mnogo je bolje da CV ima notu onoga što ti jesi, bez lažnih podataka i preuveličavanja, jer to na kraju može samo da ti naruši reputaciju i ništa drugo, što se nikako ne isplati raditi.
Ono što je dobar savet, a definitvno će potpomoći “iskrenom” prizvuku, jeste da u odeljku koji skoro svaka forma CV-a ima, koji se tiče tvojih hobija i interesovanja zaista napišeš iskreno nešto čime se baviš u slobodno vreme, bilo da je neka kreativna aktivnost, sport ili vrsta humanitarnog angažovanja, jer će to sigurno pomoći poslodavcu da stekne još bolji uvid kakva si ti ličnost van posla, i šta te ispunjava kao ljudsko biće.
Naravno, pod tim ne mislimo da pišeš generičke stvari poput čitanja knjiga, gledanja filmova, šetanja i džogiranja, jer su to aktivnosti u kojima većina ljudi uživa bez obzira na godište, i svako može da ih nabroji, već ako zaista radiš nešto što čini srećnim i ispunjava ti dan, onda definitivno treba da se nađe i tvom CV-u. Podrazumeva se da ne treba da izmišljaš pošto-poto, i da preuveličavaš u ovom delu da bi se izdvojio, ali čnijenica je da zanimljive ili neobične aktivnosti privlače pažnju, a možda čak bude nešto što imaš zajedničko sa svojim budućim poslodavcem, pa te baš zbog toga baš i zapamti, nikad se ne zna.
Propratno pismo i motivaciono pismo uz CV
Iako se sada bavimo time kako se piše CV tj. kako treba da izgleda CV sa korisnim informacijama koje treba da Vam omoguće zaposlenje, moramo da pomenemo i dobrog saputnika CV-jeva. U pitanju jesu propratno i motivaciono pismo.
O tome kako propratno pismo treba da izgleda, odnosno koja je razlika između propratnog i motivacionog pisma, pisali smo u drugom tekstu, a ovog puta napominjemo da iako se možda motivaciono pismo ne traži, nije na odmet napisati koju rečenicu u zasebnom dokumentu, o tome zašto si baš ti dobar izbor za posao.
Ukoliko budete pratili sva navedena iskustva i istinski se posvetite pisanju CV-a, sasvim smo sigurni će Vam često zvoniti telefon sa lepim vestima, da ste prešli u naredni krug konkursa, a baš zato smo pripremili i sve korisne savete za razgovor za posao, kako biste bili spremni za najčešća pitanja na intervjuu, i time opravdali sve napisano u CV-ju.