Kako održavati odeću – Mali kućni trikovi #4

Da biste uopšte mogli da naučite kako pravilno da održavate svoju odeću, najbolje je da prvo naučite koje su prednosti i mane nekog materijala.

odeća na vešalici

Ovo je treći deo serijala “Mali kućni trikovi”, koji će vam pomoći u raznim realnim situacijama, koje u udžbenicima ne možete susresti. Pogledajte ostale delove:

Vuna se skuplja ukoliko se pere na veoma visokoj temperaturi i gubi oblik ukoliko se okači prilikom sušenja. Iako je dobar termo materijal i dobro upija, ima tendenciju da postane mat i žućkasta.
Pamuk, kao i vuna, skuplja se na veoma visokoj temperaturi, a ukoliko je obojena garderoba u pitanju, prvi put se mora prati odvojeno od ostalih artikala. Svež je i fleksibilan materijal, može da se pegla. Visoko je otporan na stalno noženje. Međutim, boja se lako skida i materijal se lako gužva.
Lan mora uvek ručno da se pere. Treba izbegavati pranje na visokim temperaturama. Lan je svež i prijatan materijal, visoke otpornosti na prljavštinu. Najveća mana mu je sklonost ka gužvanju, zato što je istovremeno i otporan na pelanje.
Svila ne sme da se pere na visokim temperaturama. Tretiranje otpornih fleka mora biti povereno profesionalcu. Peglanje ovog materijala bi trebalo da se izbegava, ali ukoliko je neizbežno, mora se obaviti na niskim temperaturama. Ovaj materijal je otporan, lagan, prijatan i zadržava kvalitet boje, ali je istovremeno i delikatan.
Acetat, veštačka svila i viskoza ne dozvoljavaju upotrebu centrifuge. Ovo su jako prijatni materijali koji zadržavaju kvalitet boje. Međutim, velika im je mana to što su lako zapaljivi. Poliester, najlon i likra su osetljivi na oplotu. Treba ih prati u toploj vodi i peglati na niskoj temperaturi. Ne gužvaju se mnogo, zadržavaju kvalitet boje, ali su i lako zapaljivi.

Nemojte direktno sušiti odeću na suncu, jer može ogrubeti, a boja izbledeti.

Odeću sa postavom uvek treba nositi na hemijsko čišćenje.

Ukoliko niste sigurni da li će vam nova stvar pustiti boju, prvi put je operete ručno u mlakoj vodi. Sačekajte da se deterdžent potpuno rastvori u vodi, pa onda ubacite odeću. Ukoliko za pranje koristite četkice, koristite samo one mekane, kako ne biste oštetiti tkaninu.

Pre peglanja pofajtajte i sortirajte odeću. Na dno korpe stavite stvari koja se peglaju na visokim temperaturama, a na vrh one kojima je dovoljna i mlaka pegla. Tako nećete svaki čas morati da menjate temperaturu, da gubite vreme i da bespotrebno trošite struju. Neka vam pri pruci bude fajtalica, kako biste mogli da nakvasite odeću koja se presušila.

Donji veš bez čipke treba, naravno, prati na programu za lako pranje finog veša, na niskoj temperaturi, po mogućnosti u mrežici koju možete i sami da sašijete. Uvek koristite odgovarajući deterdžent za fino rublje i omekšivač. Čipkasto rublje, međutim, trebalo bi prati isključivo ručno, bez preteranog trljanja i ceđenja jer čipka lako gubi formu. Čipkasto rublje sušite isključivo položeno i rašireno na peškiru.

Kad prilikom peglanja primetite da je na rublju ostala nekakva masna mrlja, prekrijte je dečijim puderom i pređite po tom mestu toplom peglom (ali bez pare).

Okrugli stolnjaci i podmetači peglaju se od sredine prema ivicama pazeći na smer niti tkanine.

Suknju sa naborima peglajte preko papira, jer će tada nabori bolje padati.

Sveže ispeglano rublje ili košulje ostavite da se ohlade, pa ih tek tada obucite. Toplo rublje se vrlo brzo izgužva.

Ako kvasite rublje pre peglanja, onda ga nakon kvašenja stavite u plastičnu vreću i ostavite nekoliko sati. Biće jednolično vlažno.

Kad peglate izvezene predmete uvek ih okrenite na naličje i prekrijte debelim peškirom. Tek tada peglajte.

Voda u kojoj se kuvao pirinač može odlično poslužiti za lako štirkanje čipke i finog rublja.

Štepovanu jaknu najbolje je pažljivo prati u kadi, osušiti između dva peškira i staviti na vešalicu da se suši. Ako se pere u mašini staviti je u jastučnicu i koristiti deterdžent za vunu. U oba slučaja patent zatvarači moraju biti zatvoreni.

Pokislo krzno, bundu ili šubaru, na primer, nemojte nikada sušiti blizu nekog toplotnog izvora.. Protresite ga malo i ostavite da se suši na sobnoj temperaturi. Krzno sa dugom dlakom, pošto se osušilo, lako pročešljajte.

Krznene kapute i ostale krznene odevne premete ne treba nikada stavljati u najlonske, već u platnene kese.

Ženska odeća

Brushaltere treba prati posle tri do četiri nošenja. Od dugog nošenja oblik se može deformisati, a treba oko 24 sata da bi se vratio u prvobitno stanje.

Bluze i haljine treba prati nakon jednog do tri nošenja jer su u direktnom dodiru sa telom i okolinom. Vodite računa da ne nanosite prevelike količine dezodoransa kada nosite ovu garderobu.

Pošto farmerke pranjem postepeno gube boju, naš savet je da ih perete posle petog nošenja i nikako nemojte zaboraviti da ih pre pranja izvrnete.

Pidžame menjajte dva puta češće nego što menjate posteljinu (posle tri do četiri nošenja). Problem je u tome što ljudi nisu svesni koliko se tokom noći znoje i koliko se mrtvih ćelija kože u toku noći oslobode. Sa svilenim pidžamama posebno budite oprezni jer one upijaju mnogo više ulja s tela od pamučnih.

Majice tretirajte kao i donji veš – treba ih oprati posle svakog nošenja jer su u direktnom kontaktu s kožom. Međutim, ovde postoji pravilo „četiri sata“. Ako ste majicu obukli nakratko i skinuli je posle manje od četiri sata, možete je nositi još jednom.

Muška odeća

Za sakoe i jakne vi sami teško da možete šta učiniti. Bez mnogo razmišljanja ih prosledite stručnjacima u obližnjem salonu za hemijsko čišćenje, ali vodite računa da to bude do tri tretmana godišnje. U međuvremenu ih redovno četkajte i držite na vešalici.

Tretman farmerki i pantalona pre svega zavisi od materijala od kog su sastavljene, a to vam piše na etiketi. Farmerke se obično peru na temperaturama nižim od 60 stepeni izvrnute na naličje, a kako biste izbegli gužvanje stavite ih na sušenje odmah po vađenju iz mašine.

Za pranje košulja se savetuje ručno pranje ili pranje u mašini na umerenom programu, dok se hemijsko čišćenje ne savetuje. Košulje se peglaju vlažne, i uvek pre peglanja morate proveriti ima li kakvih mrlja na košulji, jer ako se koja provuče, prepeglana ostaje za sva vremena. Što se tiče vešalica, gledajte vaše košulje ne vešate na žičane vešalice jer one cepaju tkaninu.

Što se tiče samog održavanja, kravate se po pravilu čuvaju ili na vešalici ili urolane. Svi nabori se ispravljaju uz pomoć pare i pegle, osim onih koji nastaju kada kravatu nakon nošenja ne odvezujete, najčešće jer ne umete ponovo da je vežete.

Tri su zlatna pravila koja važe za održavanje džempera

  1. Nakon pranja ih ne cedite uvrtanjem, već ih umotajte u peškir kako bi on upio vodu, a zatim ih na istom tom peškiru odložite da se dalje cedi i suši, nikako na suncu.
  2. Ućebane kuglice su nakon nekoliko desetina pranja neizbežna stvar. Ipak, nemojte ih čupati, već ih seckajte makazama, jer tako ne oštećujete tkaninu.
  3. Džempere uvek nakon nošenja protresite i složite “na kocku”, nikako ih ne kačite na vešalicu, jer ćete umesto džempera uskoro imati vunenu haljinu. Džemperi uvek moraju biti na vazduhu kako bi disali, zato ih povremeno luftirajte.

Podeli