Kuvano vino recept – evo kako se pravi kuvano vino
Kuvano vino je opet u gradu! To ni ne čudi – zima samo što i zvanično nije počela, a hladni dani su uveliko stigli. Došlo je vreme prazničnih čarolija, novogodišnje euforije, i naravno, njegovog veličanstva – kuvanog vina.
Kada je u pitanju naše kuvano vino recept je sigurno među najboljim. Već godinama rado nudimo najzanimljivije savete za pravljenje kuvanog vina po našoj recepturi, pa evo kako se pravi kuvano vino koje opušta sva čula i nepcima pruža pravu rapsodiju najlepših ukusa.
Recept za kuvano vino – uputstvo u par lakih koraka
#1 Sastojci za kuvano vino
Kada kuvate bilo koju gastronomsku čaroliju, pa i kuvano vino sastojci su oni koje ćete prvo izdvojiti, te onda početi sa pripremom. Evo koji sastojci za kuvano vino su vam potrebni za najbolje kuvano vino:
- vino
- šećer
- začini za kuvano vino po želji
U zavisnosti od toga za koji broj osoba spremate, kao i njihove spremnosti količine koju bi da popiju, stavićete i sastojke. Ovde će za primer biti uzeto 1l vina, što je dovoljno za 4-5 osoba.
#2 Kuvano vino priprema – evo kako se pravi kuvano vino
Prelazimo na najsloženiji, ali i dalje jednostavan deo pripreme kuvanog vina. Za kuvano vino priprema je vrlo laka!
Spremite se za kuvanje vina:
- Sipajte vino u veću džezvu ili šerpu,
- Dodajte 4 kašike šećera i malo karanfilića (3-4)
- Promešajte da se sve sjedini,
- Kuvajte vino dok ne provri
- Ispijte gutljaj kuvanog vina nakon što se malo ohladi
- Fenomenalan ukus, zar ne?
Ipak, ovo nije sve!
Sigurno vam u tom ukusu nešto nedostaje, zar ne?
Reč je o začinima za kuvano vino.
#3 Začini za kuvano vino – cimet i oraščić omiljeni
Kada je u pitanju kuvano vino recept ne može biti potpun bez začina! Cimet i oraščić najčešći su izbor začina za kuvanje vina, ali vremenom možete eksperimentisati i sa drugim začinima, te doći do, sebi idealnog, ukusa kuvanog vina.
Dok neki preferiraju da kuvaju cimet sa vinom, mi preporučujemo da začine dodate na samom kraju kuvanja. Cimet i oraščić dodajte u količini koju preferirate.
Preporučujemo stavljanje štapića cimeta, ali možete se poslužiti i prahom iz kesice, pa na kraju procediti, jer ništa ne može pokvariti ukus kao neprijatan osećaj grumuljica od sastojaka na jeziku.
Oraščić narendajte u vino i nemojte preterivati – i mala količina da veoma lep miris.
Kuvanje vina, bilo da spremate za sebe, celu porodicu ili čitavo društvo – ne iziskuje više od dvadesetak minuta!
I sami znate – sem toga što je ukusno, kuvano vino može biti i izuzetno lepo aranžirano i servirano.
Evo kako se servira kuvano vino.
#4 Kako servirati kuvano vino?
Kuvano vino servirajte u čaše sa drškom ili šolje, kako toplota posude ne bi bila problem, i poslužite ga odmah nakon kuvanja.
Preporučujemo da to budu jake, staklene čaše koje izdržavaju toplotu, jer je kuvano vino najlepše servirano onda kada se vidi njegova divna crvena nijansa. Osim toga, ako u čaše stavite i štapiće cimeta i komadiće pomorandže ili limuna – biće to prelepa dekoracija, a ispijanje kuvanog vina prava uživancija.
Ovo je naš način za spremanje kuvanog vina, a vama preporučujemo da eksperimentišete sa količinama i dodacima i pronađete svoju omiljenu kombinaciju. Možete koristiti i lovorov list, biber, vanilu, ili med.
Iako je najpopularnije i standardno kuvano vino ono od crnog, odnosno crvenog vina, sve se češće traži i to kako se sprema belo kuvano vino!
Zato – ne brinite, ni za recept za belo kuvano vino nećete ostati uskraćeni!
Kuvano belo vino recept – egzotika u šoljici
Recept za kuvano belo vino jednako je jednostavan kao i recept za crno kuvano vino. Priprema belog kuvanog vina se najviše razlikuje, osim (očigledno) po glavnom sastojku i po začinima koji se koriste.
#1 Sastojci za kuvano belo vino
- 1l vina
- med
- začini za kuvano vino po želji
Kao što vidite, spisak namirnica za kuvanje vina jednako je skroman kao i u slučaju crnog, a verovatno i za pripremu kuvanog belog vina već imate sve potrebne sastojke. Kada je reč o začinima, ovde se najčešće koriste zvezdasti anis i sveži đumbir.
#2 Priprema kuvanog belog vina u par lakih koraka
Brzo smo stigli i do pripreme kuvanog belog vina.
Evo koraka koje treba da ispratite za savršen recept za belo vino:
- Sipajte vino u šerpicu ili veću džezvu
- Dodajte med
- Čekajte dok ne prokuva, ili malo pre tog trenutka skinite šerpu s ringle
- Dodajte željene začine (možete i za vreme kuvanja)
- Ta-daa! Vaše kuvano belo vino je spremno!
Prilikom serviranja, ne vadite omiljeni začin za kuvano vino iz šolje, posebno ukoliko je reč o zvezdastom anisu. Poslužiće kao sjajna dekoracija. Možete dodati i krišku jabuke ili pomorandžinu koru – ne samo da će obogatiti ukus, već će i vaše kuvano belo vino izgledati božanstveno!
Sada kada znate kako izgleda priprema kuvanog crnog i belog vina, sigurno vas zanima i koja vrsta vina je najbolja za njegovu pripremu. Uz ovakav recept za kuvano vino – sigurno će biti sjajno sa kojim god vinom ga pripremite, ali pravi hedonisti obožavaju da koriste što bolje sastojke.
Pa, evo i predloga za vina koja su najbolja za kuvanje!
Vino za kuvanje – koje vrste vina su najbolje za kuvano vino?
Pre svega, odlučite – da li želite da pripremite belo ili crno kuvano vino. Onda je red da, ukoliko već imate istančan ukus za vina, odaberete i hoće li to biti suvo vino ili možda vino slatkastih nota.
Mi smatramo da je crno vino klasičan i najbolji izbor za pripremu kuvanog vina, a što je ono slađe – to bolje za kuvanje. Slađe vino ne morate zaslađivati propisanim merama šećera ili meda! U tom slučaju ih dodajte manje i pustite prirodnoj slatkoći vina da “odradi” svoje prilikom kreiranja ukusa. Obično su slađa mlada vina, pa su ona i bolji izbor za kuvanje.
Zato, kada tražite vino za kuvanje, potražite ono koje ima istaknute voćne arome. Lepše će se uklopiti u začine, od onih sa izraženim biljnim ukusom.
S obzirom na to da se, prilikom pripreme kuvanog vina, ono termički obrađuje, tada gubi mnoge kvalitete. Tu su i začini koji će umnogome promeniti ukus vrste vina za koju ste se odlučili.
Zato – nema potrebe izdvajati bogatstvo na bocu vina za kuvanje!
Nikako se nemojte hvatati ni za vina upitnog kvaliteta! Držite se vina dobre reputacije, ali skomnijih cena, kao i svojih preferencija i ukusa. Tako ćete doći do, za vas, najbolje vrste vina za kuvanje.
Osim vrste vina, za kuvanje vina koriste se i mnogi začini, što ste već saznali iz naše recepture. Iako smo vas već posavetovali o tome koji začini najbolje idu uz koje kuvano vino, smatramo da bi priča o kuvanom vinu bila nedovršena bez kratkog vodiča kroz začine koji ga ulepšavaju.
Kuvanje vina i začini za kuvano vino koji se najčešće koriste
Iako smo predložili najbolje začine za kuvanje vina – rekli smo i da preporučujemo da eksperimentišete kako biste došli do, za vas, idealne arome kuvanog vina.
Pa, evo koje začine za kuvano vino treba isprobati:
- Cimet – kralj začina za kuvanje vina. Daje kuvanom vinu neverovatan šmek, a najbolje ide u paru sa pomorandžom i jabukom. Ako volite čaj od jabuke i cimeta – ovo je idealna kombinacija za vaš recept za kuvano vino.
- Karanfilić – začin koji se često koristi za kuvano vino je i karanfilić, koji daje sasvim specifičnu aromu i autentičan ukus. Jeste li znali da ovaj začin može delovati i kao analgetik i antiseptik? Sjajan način da obogatite svoje kuvano vino!
- Vanila – začini za kuvano vino svakako podrazumevaju i vanilu, miljenicu mnogih u svetu začina. Ona poboljšava ukus svake poslastice, a kao začin za vino – daje mu sasvim posebnu čar.
- Oraščić – naravno da nećete staviti Krcka Oraščića u kuvano vino! 🙂 Učinite to sa mirisnim muskatnim oraščićem, koji je jedan od najcenjenijih začina na svetu, a poznat je po specifičnom šmeku i lekovitosti.
- Zvezdasti anis – zvezda među začinima! Ne samo da divno izgleda, već ima i antivirusna, antibakterijska i antigljivična svojstva! Ovaj blagotvorni začin sjajan je izbor ukoliko želite da vam kuvano vino ublaži prehladu.
Da, dobro ste pročitali – kuvano vino za prehladu itekako je popularno i lekovito!
Kuvano vino za prehladu – lekovita svojstva vina
Sigurno ste već čuli da konzumacija crnog vina može da bude blagotvorna po vaše zdravlje.
Ali, da li je kuvano vino za prehladu zaista delotvorno i koja su to lekovita svojstva vina?
Naime, crno vino sadrži lekovite sastojke među kojima se najviše ističu antioksidansi. Resveratrol je naziv ovog antioskidansa, a nalazi se u crnom grožđu, od koga se i dobija crveno vino.
Zato se smatra da je čaša crnog vina dnevno odlična za krvnu sliku i imunitet.
Da li se isto važi i za kuvano vino?
Apsolutno!
Ne samo da štiti srce i krvne sudove, već i poboljšava pamćenje (ukoliko se konzumira u umerenoj dozi, naravno).
Osim toga – kuvano vino za prehladu takođe je vrlo učinkovito. Podiže imunitet, a i toplo je, što odlično deluje na disajne organe koji su pogođeni prehladom (kao neka vrsta prirodnog inhalatora).
Osim toga, začini kojima se oplemenjuje kuvano vino imaju svoja lekovita svojstva, što ovaj napitak čini savršenim za zdravlje! Kuvano vino za prehladu zato definitivno može da se koristi, ali ipak ne preskačite i lekove koje je doktor prepisao, kao ni ispijanje starog, dobrog čaja!
Kuvano vino za kašalj i grlo
Smatra se da kuvano vino odlično deluje na probleme sa grlom. Kuvano vino za kašalj jeste, kako kažu oni koji su ga isprobali tokom prehlade – sjajan način da se on ublaži. Preporučuje se da se ne čeka krajnji trenutak, već da se kuvano vino za kašalj i grlo, kao i čitavo zdravlje konzumira čim počne doba virusa i prehlada, a ne onda kada nas je već “uhvatila” prehlada.
Kuvano vino oko sveta – rado viđen gost širom svetskih trgova
Kuvano vino u zimskom periodu zauzima glavnu ulogu u svetu napitaka koje najradije ispijamo i obavezno je u svim situacijama. Bilo da želite da se utoplite posle obaveza na studijama ili u školi, možda i posle dugog radnog dana, ili uživanja u šetnji gradom, a verovatno i probiranja poklona za najbliže – sigurno ćete poželeti da se zagrejete kuvanim vinom.
Odmah posle kafe i Šumadijskog čaja (kuvane rakije), u Srbiji je upravo kuvano vino na listi najpopularnijih napitaka tokom hladnih jesenjih i zimskih dana.
Ali ne samo u Srbiji!
Božićni i novogodišnji marketi u mnogim gradovima sveta mirišu upravo na najlepše kuvano vino. Ono je obožavano širom sveta, a osim na ulici – kuva se i u domovima. Svako kuvanje vina prilagodi svom ukusu, a i zove ga na svoj način.
Tako se, na primer, u Velikoj Britaniji, kuvano vino zovu “mulled wine”, Francuzi i Francuskinje oslovljavaju ga sa “vin chaud”, a Japanci “shoga zake”.
Kuvano vino, tako, ne zna za granice i govori svim jezicima, a veruje se da se pilo još u doba antike. Danas je njegova popularnost na visokom i svetskom nivou, a sve je više varijacija kuvanog vina koje se mogu isprobati. Tako na mnogim mestima možemo birati da li ćemo popiti kuvano vino sa malinom, kuvano vino sa dunjom, pa čak i sa mangom!
Miris kuvanog vina asocira na praznike, poklone i zimu, kao i sve ono čega su ti pojmovi simbol – vreme praštanja, darivanja i davanja.
Pa, jeste li i vi otvorili sezonu ispijanja kuvanog vina?
Mi jesmo!
Kako ukus, tako i celokupan doživljaj, bili su fenomenalani! Sigurni smo da sada odlično znate kako napraviti kuvano vino, a i da ste prlično inspirisani da ga popijete!
Javite nam kako vi pravite kuvano vino, sa kim ste otpili svoju prvu čašu lekovitog napitka ove zime i usput čitajte Beleške – vreme je kuvanog vina, ali i donošenja novogodišnjih odluka u vezi sa edukacijom i karijernim napretkom!
Srećno!