Prednosti bračnog ugovora: Zaštita imovine i prava partnera

Mladeneci se drže za ruke i gledaju.

Ugovor koji se sklapa pre izgovorenih “Da” često se povezuje sa glamuroznim pričama o poznatim ličnostima i luksuznim životima Holivuda. Takođe, prisutan je stav da sklapanje ovakvog ugovora nije u skladu sa iskrenom ljubavlju koja bi trebalo da karakteriše partnerski odnos, bilo da je reč o braku ili vanbračnoj zajednici. Svakako, ova pravna praksa još uvek nije uobičajena u pravnom sistemu Srbije.

Ipak, u situacijama kada dođe do komplikacija ili razvoda, predbračni, odnosno bračni ugovor – kako ga definiše Porodični zakon Republike Srbije – može biti vrlo koristan alat za rešavanje nesuglasica.

Iako se u Srbiji često gleda sa skepsom i doživljava kao znak nepoverenja u stabilnost braka ili međusobnu odanost partnera, u ovom tekstu ćemo razjasniti zablude i istaći važnost (pred)bračnog ugovora.

Šta predstavlja predbračni ugovor?

Bračni ili predbračni ugovor je pravni dokument kojim partneri unapred uređuju način raspolaganja i podele imovine. Ovaj ugovor omogućava supružnicima da jasno definišu pravila o imovini koju već poseduju ili će je steći tokom bračne zajednice.

Parovi mogu da ga zaključe pre stupanja u brak ili nakon venčanja i tako osiguraju transparentnost i izbegnu moguće nesporazume.

Prvi susret sa pojmom bračnog ugovora najčešće se dešava prilikom konsultacija kod matičara, gde se partneri upoznaju sa pravima i obavezama vezanim za lične i imovinske odnose.

Koja je svrha bračnog ugovora?

Cilj bračnog ugovora je da supružnicima omogući postavljanje sopstvenih pravila u vezi sa raspodelom imovine. To uključuje stvari poput prava preče kupovine, načina upravljanja imovinom, njenog razdvajanja, kao i raspodele dobara stečenih kroz poslovne aktivnosti ili intelektualna prava jednog od partnera.

Za razliku od automatske podele zajedničke imovine u slučaju razvoda, bračni ugovor omogućava da se imovina deli prema unapred dogovorenim pravilima.

U praksi, sporovi oko zajedničke imovine stečene tokom braka mogu biti iscrpljujući i skupi. Međutim, ovaj ugovor pruža jasnoću i jednaku pravnu zaštitu, a ceo proces manje stresnim.

Koji je pravni oblik bračnog ugovora?

Prilikom sklapanja bračnog ugovora, ňeophodno je naglasiti da ovaj dokument mora biti overen kod javnog beležnika. Ovaj pravni oblik osigurava zaštitu prava supružnika i drugih članova porodice i smanjuje mogućnost nepoštenih postupaka.

Supružnici mogu da koristite ovu pravnu opciju kako bi potpuno isključili zajednički režim imovine, ali takođe mogu da ga prilagode svojim okolnostima.

Pored toga, bračni ugovor omogućava proširenje režima zajedničke svojine na posebnu imovinu jednog od supružnika. Na primer, ukoliko ste pre braka stekli nekretninu koju izdajete, ugovor može da definiše da vaš partner ima pravo na deo prihoda od rente ili čak na deo ili celokupnu imovinu.

Da li predbračni ugovor važi za vanbračne zajednice?

Iako je bračni ugovor najčešće korišćen za regulisanje imovinsko-pravnih pitanja u braku, on je takođe dostupan i osobama koje žive u vanbračnoj zajednici.

Zakon izjednačava pravni status braka i vanbračne zajednice, zbog čega bračni ugovor ima istu pravnu snagu u oba slučaja. Ovaj ugovor omogućava partnerima da definišu imovinski režim prema načelu slobode ugovaranja, u skladu sa njihovim potrebama.

U praksi, najčešće se u Srbiji predbračni ugovor koristi za regulisanje imovinskih pitanja. Iako teoretski može obuhvatiti i druge aspekte svakodnevnog života, takva praksa ostaje prilično retka.

Da li je moguće promeniti ugovor posle zaključenja?

Bračni ugovor nije konačna i nepromenljiva odluka. Naprotiv, može da se prilagodi kako bi odražavao promene u životnim okolnostima i potrebama supružnika. Budući da se zasniva na slobodnoj volji ugovornih strana, ovaj dokument ima prednost nad zakonskim normama. U slučaju razvoda, sud će postupati u skladu sa odredbama koje su partneri prethodno utvrdili u ugovoru.

Ugovor mogu zaključiti samo punoletne osobe, osim u slučaju kada je neko potpuno lišen poslovne sposobnosti. Osobe delimično lišene poslovne sposobnosti mogu da ga potpišu, ali samo uz sudsku odluku koja potvrđuje njihovu sposobnost za sklapanje braka.

Na bračne ugovore se primenjuju Opšta pravila Obligacionog prava, a smatra se zaključenim kada se partneri dogovore o osnovnim pitanjima poput režima imovine i međusobnih obaveza.

Ovakve ugovore najčešće zaključuju osobe s većim imovinskim stanjem ili visokim prihodima kako bi zaštitile svoje interese. S druge strane, oni sa skromnijim prihodima ređe koriste ovu opciju, što može biti značajan propust u zaštiti njihovih prava i imovine.

Podeli