Uvod u nauku o bankarstvu
Osnovni zadatak nauke o bankarstvu je da istražuje ulogu, značaj i postojanje banaka. Tri osnovne komponente nauke o bankarstvu su:
- bankarski sistem(SAD model, nemački model, japanski model),
- poslovne banke(predstavljaju osnovne jedinice, želimo da vidimo funkciju bankarskih operacija),
- bankarske poslovnice.
Nauka o bankarstvu je mikroekonomska disciplina.
SAD model
Tri osnovne karakteristike SAD modela su:
- razlikuje poslovno(komercijalno) i investiciono bankarstvo,
- teritorijalna ograničenost,
- jača uloga finansijskih berzi.
Investicione banke su institucije koje pružaju finansijske usluge povezane sa emisijom hartija od vrednosti(vlasničkih i dužničkih), trgovine hartija od vrednosti i vlasničkog i tržišnog prestruktuiranja kompanija.
Objašnjenje za odvajanje poslovnog i investicionog bankarstva:
- obezbeđenje sigurnosti poslovnih banaka,
- konflikt interesa,
- sprečavanje centralizacije finansijskih sredstava i na bazi toga izražen društveni uticaj.
Stepen razvoja u smislu veličine i uticaja banaka do kraja 20. veka bio je relativno skroman. Zbog toga u SAD dominiraju finansijske berze(finansijska tržišta).
Ocena položaja bankarskog sistema se daje na bazi dva kriterijuma:
- eksterna kontrola,
- eksterno finansiranje(preko finansijskih berzi).
Oba kriterijuma se odnose na pristup preduzeća izvorima finansiranja i njihovoj eksternoj kontroli. Impuls sa finansijskih tržišta daje inicijativu za smenu menadžmenta.
Nemački model
Nemački model je model „univerzalne banke“. On objedinjuje investicionu i komercijalnu banku. Zastupljen je poslovni koncept „Hausbank“ po kome jedno preduzeće ima jednu banku koja je jedan od njegovih najvećih akcionara i zadovoljava najveći deo njegovih potreba za eksternim finansiranjem. Ovde se eksterno finansiranje i eksterna kontrola odvijaju preko banke.
Japanski model
Japanski model je blizak nemačkom modelu. „Keiretsu“ industrijski konglomerat predstavlja unakrsno akcionarstvo. Eksterno finansiranje ide preko glavne banke u sredini Keiretsua. Eksterna kontrola ide i preko banaka i preko berze.
Finansijski sistem zasnovan na bankama ili berzama
Finansijski sistem može biti zasnovan na bankama ili na berzama. Onaj koji je zasnovan na berzama daje relativno bolje rezultate u periodima boljeg ekonomskog okruženja i privredne ekspanzije, a pogotovo pogoduje razvoju novih privrednih grana i delatnosti. Sa druge strane, sistem koji je zasnovan na bankama pruža stabilne izvore finansiranja, dobar je za razvoj dugoročnih odnosa sa klijentima i daje performanse u periodima nepovoljnog ekonomskog okruženja i privredne regulacije.
Implikacije bankarskog sistema:
- Ukoliko kompanije manje koriste emitovanje akcija kao svoje izvore finansiranja i ako su postojeće akcije u rukama banaka i skromnog broja pojedinaca onda će širi slojevi stanovništva posedovati veoma malo akcija i celu ušteđevinu će držati kod banke – način na koji stanovništvo štedi.
- Penzioni sistem – penzioni fondovi nemaju mogućnost da drže veću količinu akcija u portfoliu oskudne ponude akcija. Prikupljena sredstva će morati da plasiraju u finansijske aktive koje nose prinos koji potencijalno neće biti dovoljan njihovim klijentima kada se budu penzionisali i izdržavali od njega. Zbog toga će država morati da preuzme na sebe finansiranje penzionog sistema u onim finansijskim sistemima koji su zasnovani na bankama.