Da li pravilno punite laptop? Evo kako to utiče na bateriju

Žena istražuje na laptopu.

Da li vam se ikada desilo da u poslednjem trenutku tražite utičnicu kako biste priključili laptop na punjenje? Većina nas je bar jednom bila u toj situaciji. Možda ste čak morali da zamenite bateriju jer više nije držala punjenje.

Dobra vest je da možete preduzeti nekoliko jednostavnih koraka kako biste produžili njen vek trajanja.

Kako sačuvati bateriju laptopa i produžiti njen vek

Baterije u laptopovima imaju ograničen broj punjenja – obično oko 500 ciklusa pre nego što im kapacitet počne opadati. Svaki ciklus podrazumeva potpuno pražnjenje i ponovno punjenje, što vremenom smanjuje trajanje baterije. Da biste to usporili, obratite pažnju na način na koji koristite i punite svoj uređaj.

Korišćenje kvalitetnog adaptera kao što je punjač za HP laptop, može doprineti stabilnom punjenju i smanjenju opterećenja baterije. Takođe, pregledajte podešavanja napajanja i uključite opcije koje smanjuju potrošnju. Prebacivanje laptopa u režim hibernacije pre nego što se baterija isprazni do kraja može pomoći u očuvanju kapaciteta. Takođe, zatvaranje aplikacija koje ne koristite sprečava nepotrebno trošenje energije.

Možete da aktivirate i opciju „Ušteda baterije“ kako bi se automatski smanjila potrošnja pri niskom nivou napunjenosti. Ručne promene, poput isključivanja Wi-Fi i Bluetooth opcija kada vam nisu potrebne, smanjenja osvetljenja ekrana i tastature, takođe mogu pomoći da baterija traje duže.

Zaštitite laptop od pregrevanja

Visoke temperature mogu ozbiljno da narušei rad baterije. Kada se baterija pregreje, dolazi do hemijskih reakcija koje ne poboljšavaju njen rad, već izazivaju dodatno opterećenje i mogu dovesti do trajnih oštećenja. Litijum-jonske baterije su otporne, ali nisu neuništive. Ako primetite da se laptop previše zagreva tokom punjenja, isključite ga i omogućite mu da se rashladi.

Ne dozvolite da ventilacioni otvori budu blokirani – laptop mora da ima dovoljno prostora za cirkulaciju vazduha. Korišćenje na mekanim površinama, poput kreveta ili jastuka, može da ometa protok i dodatno poveća temperaturu.

Takođe, držite uređaj dalje od izvora toplote. Ostavljen u automobilu tokom leta ili izložen direktnom suncu, laptop može dostići kritične temperature koje postepeno oštećuju bateriju, čak i ako odmah ne primetite posledice.

Ne praznite bateriju do kraja ako želite da joj produžite vek

Litijum-jonske baterije ne zahtevaju potpuno pražnjenje pre ponovnog punjenja – naprotiv, ova praksa može biti štetna. Preporučuje se da bateriju ne ispraznite ispod 20% i da je dopunite čim imate priliku.

Ranije se smatralo da punjenje do 100% ubrzava trošenje baterije, ali savremeni laptopovi i punjači imaju zaštitne mehanizme koji sprečavaju prekomerno punjenje. Stoga, ostavljanje uređaja na punjaču nakon dostizanja punog kapaciteta ne utiče značajno na dugotrajnost baterije.

Da li treba isključiti punjač kada baterija dostigne 100%? Stručnjaci imaju različita mišljenja, ali optimalno je ne ostavljati uređaj stalno priključenim. Suština je održavati stabilan ciklus punjenja – ne dozvoliti da se baterija potpuno isprazni i puniti je kad god je to moguće.

Držite laptop priključen na punjač (ali ne stalno)

Savremeni laptopovi mogu bezbedno da ostanu povezani na punjač, ali ključ za dug vek baterije leži u broju ciklusa punjenja i pražnjenja. Vremenom će baterija prirodno izgubiti kapacitet, a svaki ciklus dodatno doprinosi njenom habanju. Kada pokrećete zahtevne aplikacije, poput video igara, preporučljivo je da koristite laptop dok je na punjaču kako biste smanjili opterećenje baterije.

Međutim, ne bi trebalo da laptop konstantno držite priključenim. Idealno je održavati bateriju na nivou između 40% i 50% kada ne planirate duže korišćenje, jer punjenje do 100% može da ubrza njeno trošenje, posebno pri višim temperaturama.

Ako ne koristite aplikacije koje troše mnogo energije i ne morate često da pomerate uređaj, možete ga ostaviti na punjaču tokom rada. S druge strane, za svakodnevne aktivnosti poput pretraživanja interneta, baterija će sasvim dobro poslužiti bez potrebe za stalnim punjenjem.

Pravilnim rukovanjem baterijom možete izbeći česte probleme poput brzog pražnjenja, pregrevanja ili potrebe za ranom zamenom. Suština je u pametnom punjenju – ne dozvoliti da baterija često padne ispod 20%, ali je ni ne držati stalno na 100%.

Korišćenje laptopa na punjaču kada su uključene zahtevne aplikacije može pomoći, ali ga ne treba ostavljati priključenog bez potrebe. Takođe, izbegavanje pregrevanja i optimizacija potrošnje energije produžavaju njenu funkcionalnost.

Baterija neće trajati zauvek, ali ako je koristite na pravi način, može vam služiti znatno duže bez gubitka kapaciteta.

Podeli