Kako da pravilno isperet uši kod kuće
Ako vam se povremeno desi da slabije čujete na jedno ili oba uva, najbenigniji razlog može biti nakupljanje cerumena, ušne masti ili smole. Do nakupljanja može doći i kod osoba koje redovno čiste uši, budući da čep nastaje dublje u ušnom kanalu. Cerumen, sam po sebi, predstavlja normalnu tvorevinu koju luče ceruminozne žlezde, smeštene u koži spoljašnjeg slušnog hodnika. Ušna mast pruža značajnu mehaničku, antibakterijsku i antigljivičnu zaštitu spoljašnjem slušnom hodniku.
Problem nastaje kada dođe do preteranog i patološkog nakupljanja slušne masti, što dalje može rezultirati stvaranjem cerumenskih čepova. U većini slučajeva, radi se o naslednoj sklonosti ka proizvodnji prevelike količine ušne masti. Uzrok može biti i deformacija spoljašnjeg slušnog hodnika, koja otežava eliminaciju cerumena. Situacija se dodatno može pogoršati čestim čišćenjem ušiju vatenim štapićima, jer se ovim putem narušava prirodni proces eliminacije cerumena. Stručnjaci ne preporučuju korišćenje vatenih štapića za čišćenje ušiju jer se na taj način čep može gurnuti dalje u ušni kanal ili se oštetiti koža spoljašnjeg slušnog hodnika. Simptomi postojanja cerumenskog čepa uglavnom uključuju osećaj neprijatnosti u jednom ili oba uva, kao i oslabljen sluh.
Postavljanje dijagnoze i ispiranje ušiju kod ORL
Svakoj osobi koja se žali na oslabljen sluh, preporučuje se poseta specijalisti otorinolaringologije. Stručni pregled će pokazati u čemu je problem i lekar će znati kako dalje pristupiti lečenju. Ako lekar konstatuje da se zaista radi o začepljenju kanala usled stvaranja cerumenskog čepa, dalje će se pristupiti ispiranju ušiju. Stručnjaci ne preporučuju da se ispiranje ušiju radi u kućnim uslovima i da ga obavljaju nestručne osobe jer postoji mogućnost povrede kože ušnog kanala ili bubne opne. Pored ispiranja ušiju, lekar može preporučiti uklanjanje cerumena manuelno ezom, pincetom ili aspiraciju.
Sama intervencija ispiranja ušiju je bezbolna. Procedura podrazumeva da se posbnim špricem (najčešće Aleksanderovim) ubrizgava mlaka voda u spoljašnji kanal. Veoma je važno da temperatura vode bude približna temperaturi tela jer se u suprotnom može nadražiti centar za ravnotežu, a pacijent će posledično verovatno osetiti neprijatnu, ali kratkotrajnu, vrtoglavicu.
Pored vode, može se korisiti i rastvor borne kiseline. Borna kiselina se upotrebljava kada postoji saznanje da u bubnoj opni postoji otvor ili da je prisutna hronična upala. U slučaju da je ranije odrađena operacija srednjeg uva, kanal se uglavnom čisti posebnim instrumentima ili vakuumom. Instrumentalno čišćenje uva je opcija i ako se utvrdi da je prisutan veoma tvrd čep, kojeg je nemoguće izbaciti vodom ili bornom kiselinom. Instrumentalno čišćenje uva se vrši isključivo u ORL ordinacijama i može biti neprijatno ili pomalo bolno. Tokom procedure se ne koristi anestezija. Izvođenje procedure može biti otežano ako su pacijenti deca pa se u izuzetnim slučajevima intervencija može izvesti pod opštom anestezijom.
Saveti za čišćenje ušiju kod kuće
Kao što smo već napomenuli, stručnjaci ne preporučuju ispiranje ušiju u kućnim uslovima i od strane nestručnog lica. Posledice uključuju oštećenje kože spoljašnjeg slušnog kanala, bubne opne i slušnih koščica. Takve povrede je kasnije daleko teže sanirati.
Ispiranju ušiju kod kuće se pribegava samo u situacijama kada se osobi veoma često stvaraju cerumenski čepovi ili kada su u pitanju starije i slabije pokretne osobe. Samo u tim situacijama se i u kućnim uslovima u jedno ili oba uva može ukapati nekoliko kapi 3% hidrogena. Zatim se sačeka rezultat i ako nema pomaka, obavezna je poseta otorinolaringologu. Ako rezultati izostaju, ne sme se pristupati bilo kakvim drugim manipulacijama, a posebno opasno može biti guranje raznih predmeta u uvo, poput čačkalica, šibica, igala ili okvira naočara. U pitanju su vrlo oštri predmeti koji mogu napraviti ogromnu štetu. Pored toga, na ovaj način možete čep samo gurnuti dalje u uvo i tako produžiti agoniju i otežati posao lekaru.
Vodite računa i o pravilnom čišćenju ušiju. Savet stručnjaka je da higijenu ušiju održavate čišćenjem samo spoljašnjeg slušnog hodnika i to mekanim pamučnim ubrusom.
Kada se uši ispiraju, a kada je ispiranje ušiju zabranjeno?
Ako imate problema s nakupljanjem ušne masti, savet je da uši ispirete pre svake sezone kupanja. Naime, u dodiru s vodom, ceruminozni čep može nabubriti i tako može doći do dodatne opstrukcije kanala. Bilo da se kupate u bazenu, jezeru, reci ili moru, voda nije čista, a zadržavanje takve vode u ušima može dovesti do pojave upala. S tim u vezi, ispiranje ušiju se preporučuje u maju, junu i julu, ali i van sezone kada primetite karakteristične simptome. Ukoliko su slušni aparati deo vaše svakodnevice, stručnjaci vam preporučuju redovno ispiranje ušiju.
Uvo se ne ispira odmah nakon povrede, perforacije bubne opne, za vreme hronične upale srednjeg uva ili ako postoji iscedak iz pogođenog uva. Ukoliko ima potrebe, u takvim situacijama se manuelno uklanja ušna mast.