Najpopularnije igre sa kartama i njihova pravila

Karte za igranje razbacane po stolu.

Igre sa kartama su vekovima bile omiljeni način zabave, strateškog razmišljanja i druženja širom sveta. Od porodičnih okupljanja do ozbiljnih turnira, kartanje je ne samo zabava, već i test mentalne spretnosti i veštine. U ovom tekstu predstavićemo najpoznatije igre sa kartama, objasniti njihova pravila i podeliti savete kako da se u njima usavršite.

Mau Mau – Jednostavna, ali izazovna kartaška igra

Među najbolje igre sa kartama svakako moramo uvrstiti Mau Mau. Ovo je omiljena igra među ljudima svih uzrasta, a njena popularnost leži u jednostavnim pravilima i brzom tempu igre. Ova igra koristi standardni špil od 52 karte, što je čini lako dostupnom. Idealan je izbor za opušteno druženje, ali i za razvijanje strateškog razmišljanja.

Mau Mau ima jednostavan cilj: prvi igrač koji ostane bez karata proglašava se pobednikom runde. Međutim, putevi do tog cilja mogu biti prepuni prepreka u obliku specijalnih karata i strateških poteza protivnika.

Svakom igraču se deli pet karata, dok ostatak špila čini talon. Prva karta sa talona se okreće i postavlja na sto kao početna karta na koju igrači moraju odgovarati.

Na potezu, igrač mora odložiti kartu koja odgovara po boji ili vrednosti karti na vrhu špila. Ako igrač nema odgovarajuću kartu, mora povući jednu kartu iz špila. Ako ni ta karta ne odgovara, igrač preskače svoj potez.

Specijalne karte su:

  • Osmica: Ova karta omogućava igraču da promeni boju koja će se igrati dalje. Igrač izgovara željenu boju nakon što odigra osmicu.
  • Sedmica: Kada igrač odigra sedmicu, sledeći igrač mora povući dve karte. Međutim, ako i on odigra sedmicu, sledeći igrač mora povući četiri karte, i tako dalje.
  • Kralj: Ova karta preskače sledećeg igrača, pružajući prednost onome ko je odigrao kartu.

Kada jedan igrač ostane bez karata, runda se završava. Ostali igrači sabiraju vrednost svojih preostalih karata. Cilj celokupne igre može biti postizanje određenog broja poena ili izbegavanje skupljanja poena.

Briškula – Tradicionalna evropska kartaška igra

Briškula je zanimljiva kartaška igra duboko ukorenjena u kulturi Mediterana, posebno popularna u Italiji, Hrvatskoj i delovima Dalmacije. Njena jednostavnost i takmičarski duh čine je privlačnom igrom za sve uzraste. Osim što pruža zabavu, Briškula podstiče strateško razmišljanje i veštinu predviđanja, što je čini pravim izazovom za igrače.

Za igranje Briškule koristi se specijalni špil od 40 karata koji se često naziva italijanski ili španski špil. Karte su podeljene u četiri boje (baštuni, dinari, špade i kupa), a svaka boja sadrži sledeće karte: as, trica, kralj, dama, žandar, te numerisane karte. Vrednosti karata su najvažniji deo igre i određuju taktiku.

Igra može uključivati dva, tri ili četiri igrača, a u slučaju četiri učesnika obično se igra u parovima.

Na početku igre, svaki igrač dobija tri karte. Jedna karta se otkriva i stavlja na sto licem nagore kako bi označila adut (boju koja ima prednost nad ostalima). Ostale karte formiraju špil za izvlačenje.

Igrač koji je na potezu odabere jednu kartu i stavi je na sto. Ostali igrači naizmenično dodaju svoje karte, a cilj je osvojiti štih (set karata u jednom potezu) koristeći najjaču kartu u boji prve odigrane karte ili adut, ukoliko nijedan igrač ne odigra jaču kartu u prvoj boji.

Na kraju poteza, igrač koji je osvojio štih uzima karte i zadržava ih za bodovanje. Nakon svakog poteza, igrači vuku po jednu kartu iz špila dok se sve karte ne odigraju.

Crne karte za igranje u nizu od žandara do kralje.

 

Remi – Kombinacija veštine i sreće

Remi je među najpopularnijim kartaškim igrama u svetu i posebno je cenjen zbog svoje kombinacije sreće i strategije. Pogodan je za 2 do 6 igrača i može se igrati u opuštenoj atmosferi, ali i kao ozbiljno takmičenje. Njegova pravila i dinamika omogućavaju igračima da pokažu sposobnost upravljanja kartama, planiranja i čitanja protivničkih poteza.

Cilj igre Remi je osloboditi se svih svojih karata tako što ćete ih grupisati u setove i sekvence, a zatim ih odložiti na sto. Tok igre kombinuje elemente strategije i veštine s dozom sreće, čineći ga zanimljivim za sve uzraste.

Igra se standardnim špilom od 52 karte, uz dodatak 1 ili 2 džokera, koji služe kao zamena za bilo koju kartu u setu ili sekvenci. Svaki igrač na početku dobija 10 karata (ili 14, zavisno od varijacije igre), dok ostatak špila čini talon. Jedna karta iz talona se okreće licem nagore i postaje odbačeni kup.

Setovi i sekvence su:

  • Set: Grupa od tri ili četiri karte iste vrednosti, ali različitih boja.
  • Sekvenca: Grupa od najmanje tri karte uzastopnog reda iste boje.
  • Džoker može zameniti bilo koju kartu u setu ili sekvenci.

Na svom potezu, igrač povlači jednu kartu – bilo sa vrha talona ili iz odbačenog kupa – i zatim odlaže jednu kartu iz svoje ruke na odbačeni kup. Igrač može odložiti svoje setove i sekvence na sto kada formira validne kombinacije, ili ih čuvati u ruci kako bi iznenadio protivnike u završnom potezu.

Runda se završava kada igrač odloži sve svoje karte, uključujući jednu za odbačeni kup. Ostali igrači sabiraju vrednost preostalih karata u ruci, koja se računa kao kazneni rezultat.

Igre sa kartama pružaju bezbroj mogućnosti za zabavu, druženje i mentalnu stimulaciju. Bez obzira na to da li preferirate strateške ili zabavne porodične igre, svaka od njih ima svoju draž i izazov. Savladavanje pravila i primena strategije ključni su za uživanje u ovim igrama. Sledeći put kada okupite prijatelje ili poželite trenutak tišine, razmislite o ovim igrama – možda pronađete svoju novu omiljenu aktivnost! Za još korisnih i zanimljivih tekstova posetite naš sajt.

Podeli