Kako redovno održavanje mašina za prošivanje pomaže u smanjenju zastoja i troškova
Proizvođači često žele da svoje automatske mašine za pakovanje koriste za brzu proizvodnju kako bi što pre plasirali proizvode na tržište i zadržali korak sa konkurencijom. Međutim, česti kvarovi mašina mogu izazvati zastoje u proizvodnji.
Da li ste pomislili da vaši proizvodni problemi možda potiču iz neočekivanog izvora? Možda iz poslednje faze pakovanja – vaše mašine za prošivanje vreća i džakova?
Mnogi proizvođači preporučuju da sami preventivno održavate ove mašine, poznate i kao šivaljke za vreće, kako biste sprečili probleme pre nego što se pojave. Redovno održavanje ovih šivaćih mašina osigurava da čak i ako se problemi pojave, oni neće biti kritični do te mere da zaustave proizvodnju.
Kako vam svakodnevno praćenje šivaljke za vreće može koristiti?
Da li ste znali da vam samo nekoliko minuta dnevno posvećenih praćenju stanja vaših mašina za prošivanje može doneti značajne uštede? Evo kako:
Ušteda vremena
Redovnim praćenjem stanja smanjujete vreme zastoja uzrokovanih kvarovima. Šivaća glava za prošivanje vreća i džakova je relativno mali deo u poređenju sa ostatkom mašine, te ne bi trebalo da bude glavni uzrok prekida u proizvodnji.
Ušteda novca
Svakodnevno praćenje i rešavanje manjih problema sprečava velike kvarove koji zahtevaju skupe popravke. Preventivno održavanje koje podrazumeva i da koriste visokokvalitetni industrijski konac za šivenje, pomaže da se izbegnu veći troškovi i produžava vek trajanja mašine..
Manje stresa
Ako zamislimo da je vaša mašina za prošivanje džakova i vreća osoba onda bi redovno praćenje stanja bilo poput redovnih zdravstvenih pregleda koji otkrivaju i leče manje probleme pre nego što postanu ozbiljni. Mašine koje se redovno održavaju ostaju u boljem radnom stanju duže, čime se izbegavaju neplanirane popravke i stres koji one donose.
5 problema koji mogu oštetiti vašu šivaljku za vreće i džakove
Iskustvo koje neki proizvođači steknu kada koriste automatske pakerice u svojoj proizvodnji pokazalo je da se najčešći problemi sa šivaćim glavama na šivaljkama za vreće javljaju zbog sledećeg:
- Oštećena fleksibilna komponenta: Kada je fleksibilna komponenta šivaće glave pokidana, igla se nepravilno pomera. To dovodi do neproduktivnog rada mašine, stvaranja otpada i povećanog rizika od curenja džaka.
- Sudaranje igle i štitnika: Česta pojava je da igla pogađa štitnik igle i petlju, što može izazvati ozbiljna oštećenja.
- Nepravilno postavljena poluga za navlačenje i konac: Ako poluga za navlačenje i industrijski konac za šivenje nisu pravilno postavljeni, šivaća mašina neće raditi kako treba, zbog čega šavovi na džakovima mogu biti nekvalitetni.
- Istrošeni donji deo stopice i deo za lanac: Ove komponente se vremenom troše, što smanjuje operativnost mašine i kvalitet rada.
- Prljav unutrašnji deo filtera za ulje: Prljavština u filteru za ulje može smanjiti protok ulja, što dovodi do pregrevanja mašine i njenog bržeg habanja.
Pored ovih uobičajenih problema, postoje i manje očigledni uzroci kvarova. Na primer, prašina ili krhotine koje se zaglave unutar zupčastog remena mogu ometati rad mašine. Takođe, nedovoljna količina ulja za šivaću mašinu može dovesti do toga da mašina radi teže, što povećava trošenje njenih delova.
Tri osnovna koraka za dugotrajnu upotrebu šivaljke
Provoditi malo vremena svakodnevno nadgledajući i održavajući svoje mašine za pakovanje može vam uštedeti mnogo truda i novca na duže staze.
Ovo su tri jednostavna koraka koja možete pratiti kako biste smanjili potrebu za popravkama, zamenom delova i prekidima u proizvodnji:
- Uklonite prašinu sa mašina
Tokom zatvaranja vreća ili džakova, čestice materijala ili prašina često se nakupljaju na delovima mašine. Iako su ove čestice male, njihovo nakupljanje može da apsorbuje vlagu i smanji pouzdanost i brzinu šivenja. Zato preporučujemo redovnu upotrebu vazdušnog pištolja na maksimalnom pritisku od 50 PSI ili tri bara kako biste oduvali prašinu na kraju svake smene.
- Proveravajte pritisak i nivo ulja
Nakon svakih 30-40 sašivenih vreća, neophodno je proveriti nivo ulja u mašini. Pratite uputstva za upotrebu i koristite kontrolni prozor na bočnoj strani mašine kako biste se uverili da je nivo ulja odgovarajući. Pritisak ulja bi uvek trebalo da bude između 0,3-1 bar (4-15 PSI). Ova redovna provera osigurava nesmetan rad mašine i dugotrajnost njenih komponenti.
- Zatežite šrafove
Jedna od osnovnih stvari za održavanje šivaljke za džakove i vreće u najboljem stanju je redovno proveravanje i zatezanje šrafova. Preporučuje se da to radite barem jednom na svake dve nedelje. Labavi šrafovi mogu izazvati nepotrebne vibracije, što može dovesti do kvarova i potencijalnih oštećenja. Redovnim zatezanjem osiguravate da svi delovi ostanu na svom mestu i da mašina radi glatko.
Zaključak
Održavanje mašina za pakovanje, posebno šivaljki za vreće i džakove, neopodno je za pouzdanu i uspešnu proizvodnju. Redovno praćenje stanja ovih mašina može vam doneti značajne uštede u vremenu i novcu, sprečavajući skupe kvarove i neplanirane zastoje.
Posvetite nekoliko minuta dnevno čišćenju prašine, proveri nivoa ulja i zatezanju šrafova kako biste produžili vek trajanja vaših mašina i smanjili stres vezan za nepredviđene popravke. Kroz preventivno održavanje, možete osigurati neprekidan rad i maksimalnu produktivnost vašeg proizvodnog procesa.