Kvalitet vazduha u kući: Kako prečišćivači vazduha mogu da pomognu
Vazduh u zatvorenom prostoru može biti znatno zagađeniji nego napolju. Koncentracija onečišćivača je čak i dva do pet puta veća u kući, jer vazduh ne cirkuliše dovoljno često.
Ovo može pogoršati zdravstvene probleme, bez obzira koliko provetravate prostor. Zato su preciscivaci vazduha najbolje rešenje za uklanjanje grinja, peruti kućnih ljubimaca i drugih zagađivača.
Ali, kako izabrati najbolji model? U ovom tekstu ćemo vam pomoći da saznate sve što treba da o ovom uređaju pre nego što ga kupite.
Prečišćivač vazduha je namenjen za jednu prostoriju
Prečišćivači vazduha su napravljeni da pročiste vazduh u jednoj prostoriji, a ne u celom domu. Pre nego što kupite uređaj, razmislite gde ćete ga postaviti kako biste izabrali model koji odgovara veličini te prostorije.
Pored toga, odaberite prečišćivač vazduha koji može da ukloni određene zagađivače iz vašeg doma, poput peruti kućnih ljubimaca ili dima cigareta.
Takođe je važno da:
- Birate prečišćivač vazduha sa HEPA filterom, jer je to zlatni standard za ove uređaje u zatvorenom prostoru. HEPA filteri su posebno važni jer hvataju sitne čestice koje drugi filteri ne mogu da uklone.
- Proverite koliko brzo uređaj može da pročisti vazduh.
- Obratite pažnju na nivo buke izražen u decibelima u specifikacijama proizvoda. Ako planirate da koristite prečišćivač u spavaćoj sobi ili kancelariji, možda ćete želeti tiši uređaj.
Ne zaboravite da uključite i troškove održavanja, kao što su zamena filtera i potrošnja struje, u svoj budžet (o čemu ćemo detaljnije u nastavku).
Gde postaviti prečišćivač vazduha?
Najbolje mesto za postavljanje prečišćivača vazduha je u centru sobe, ali to često nije praktično. Umesto toga, probajte da ga postavite tako da bude najmanje metar udaljen od zidova i velikih komada nameštaja.
Idealna lokacija zavisi od mesta koje je najviše izloženo zagađivačima poput dima ili dlaka kućnih ljubimaca, kao i od protoka vazduha od prozora ili vrata. Ako ga postavite tamo gde je protok vazduha jak, uređaj će bolje sakupljati zagađivače koji se kreću kroz prostor.
Imajte na umu da prečišćivači vazduha ne uklanjaju sve štetne gasove, pa je korisno povremeno otvoriti prozore kada je spoljašnji vazduh čist. Ovo pomaže da se produži vek trajanja filtera, koji kod nekih modela nisu perivi.
Ukoliko odaberete prečišćivač odgovarajuće veličine za prostoriju u kojoj najviše boravite, vazduh će biti potpuno filtriran u roku od 20 minuta nakon što zatvorite prozore i ponovo uključite uređaj.
Neki prečišćivači vazduha su bolji od drugih
Nisu svi prečišćivači vazduha jednako dobri u filtriranju različitih zagađivača. Iako mnogi od ovih uređaja za prečišćavanje vazduha izgledaju slično, njihova efikasnost varira u zavisnosti od toga da li je potrebno hvatanje prašine i peruti ili dima.
Na primer, ako vam smeta dim cigareta, potreban vam je uređaj specijalizovan za uklanjanje dima, dok za kuće sa puno kućnih ljubimaca trebate prečišćivač koji bolje hvata dlake i perut.
Ako vam je miris problem, tražite prečišćivače sa filterom s aktivnim ugljenom, koji, recimo, Xiaomi prečišćivač vazduha ima. Za opšte poboljšanje kvaliteta vazduha, dobar izbor bi bio Beurer prečišćivač, koji ima odlične performanse u različitim uslovima.
Koliko košta održavanje prečišćivača vazduha?
Kada razmišljate o kupovini ovih uređaja, početna cena prečiščivača vazduha je važna, naročito ako imate ograničen budžet. Međutim, nemojte misliti da tu prestaju svi troškovi. Morate računati na redovnu zamenu filtera.
Cena zamene filtera zavisi od modela. Neki prečišćivači koriste skupe filtere koji mogu da traju godinama, dok drugi zahtevaju povoljnije filtere koji moraju češće da se menjaju. Na primer, neki predfilteri se mogu prati i koristiti ponovo, dok su HEPA filteri namenjeni za jednokratnu upotrebu i moraju se potpuno zameniti.
Zato bi bilo korisno da pre kupovine izračunate koliki će biti godišnji trošak održavanja vašeg uređaja.
Učinkovitost i energetska efikasnost prečišćivača vazduha
Prečišćivači vazduha postižu svoju maksimalnu efikasnost kada rade neprekidno, što znači da je bitno uračunati i troškove za električnu energiju koju će uređaj koristiti.
Potrošnja struje varira u zavisnosti od brzine ventilatora – manji uređaji obično troše manje energije, ali su efikasni samo u manjim prostorijama. Nasuprot tome, veće jedinice sa snažnijim ventilatorima, namenjene za veće prostorije, troše više energije.
Neki modeli dolaze sa „eko“ režimima rada, koji automatski isključuju uređaj i stavljaju ga u stanje pripravnosti kada senzori više ne otkrivaju zagađivače u vazduhu. Ovi režimi čine uređaje ekonomičnijim jer smanjuju potrošnju energije.
Zaključak
Vazduh u zatvorenom prostoru može biti znatno zagađeniji nego napolju zbog nedostatka cirkulacije, što može pogoršati zdravstvene probleme uprkos redovnom provetravanju.
Prečišćivači vazduha su odlično rešenje za ove probleme. Ovi uređaji uklanjaju grinje, perut kućnih ljubimaca i druge zagađivača.
Kada birate prečišćivač, uzmite u obzir veličinu prostorije i zagađivače koje želite da eliminišete. HEPA filteri su zlatni standard za hvatanje sitnih čestica. Takođe, obratite pažnju na troškove održavanja i potrošnju energije.
Pravilno postavljanje uređaja i redovno održavanje filtera osigurava optimalan rad i bolji kvalitet vazduha u vašem domu.