Da li se legalno mogu zaposliti maloletne osobe

Rad pre navršene 18. godine života izaziva polemiku. S jedne strane, mnogi smatraju da je rad maloletnika praktično izrabljivanje i da maloletne osobe ne bi trebalo da imaju i tu obavezu na vratu. S druge strane, rad pre 18. godine može pomoći da se izgradi karakter, na vreme nauči vrednost novca i steknu radne navike.

Važno je znati da zapošljavanje maloletnika ne podrazumeva zapošljavanje na isti način kao što je to slučaj s punoletnim licima. Naime, maloletnici imaju drugačija prava i obaveze, kojih se poslodavac mora striktno pridržavati. S tim u vezi, osoba mlađa od 18 godina ne može raditi prekovremeno, niti može započeti radni odnos bez saglasnosti roditelja.

Kako se zapošljavaju osobe mlađe od 18 godina?

Lica mlađa od 18 godina se uglavnom angažuju za rad van radnog odnosa, odnosno preko omladinske ili studentske zadruge.

Odredbe člana 24, stava 1, Zakona o radu, propisuju da se radni odnos može zasnovati s licem koje je navršilo najmanje 15 godina života i ispunjava druge uslove za rad na određenim poslovima, koji su utvrđeni Zakonom, odnosno Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji poslova. Radni odnos s maloletnim licem se zasniva na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa (medicina rada), kojim se utvrđuje da je lice sposobno za obavljanje određenih poslova.

Radni odnos s licem mlađim od 18 godina se zasniva isključivo uz pismenu saglasnost roditelja, staratelja ili usvojitelja.

Kako se zaključuje Ugovor o radu i koja prava slede iz radnog odnosa?

Iz Zakona o radu proističu odredbe kojima se definiše i obezbeđuje zaštita radnika i garantuje se ispunjenje njihovih prava. Isti Zakon propisuje posebnu zaštitu za zaposlene mlađe od 18 godina. Po Ustavu naše zemlje, maloletnici nemaju punu poslovnu sposobnost, a ova sposobnost se stiče s navršenih 18 godina života. 

Međutim, za zasnivanje radnog odnosa nije nužno neophodna puna poslovna sposobnost, nego je dovoljna i radna sposobnost, koja se stiče s navršenih 15 godina. Poslodavci ne bi smeli da angažuju osobe mlađe od 15 godina. Ako do toga ipak dođe, govorimo o faktičkom radu, a ne o radno-pravnom odnosu. Faktičko vršenje rada takođe podrazumeva određena prava i obaveze (zaštita na radu, zarada za izvršeni rad, odmori itd.)

S maloletnim osobama se potpisuje Ugovor o radu, naravno uz saglasnost roditelja, staratelja ili usvojitelja.

Ipak, određena ograničenja postoje. Primera radi, maloletno lice se ne može angažovati na poslovima koja uključuju izrazito težak fizički rad (pod zemljom, pod vodom ili na velikoj visini), poslovima koja uključuju izlaganje štetnom zračenju ili sredstvima koja su otrovna (kancerogena ili prouzrokuju nasledna oboljenja) i bilo kojim poslovima koja mogu nepovoljno uticati na opšte zdravlje i psihofizičke sposobnosti. Poslodavac snosi troškove lekarskog pregleda u vezi utvrđivanja poslova koji bi mogli štetno da utiču na zdravlje.

Radno vreme maloletnih osoba

Maloletno lice ne može da radi duže od 8 sati dnevno, odnosno 35 sati nedeljno. Prekovremeni rad i preraspodela radnog vremena su, u ovom slučaju, zabranjeni. Lice mlađe od 18 godina ne može da radni ni noću, odnosno između 22 časa uveče i 6 časova ujutru. Izuzetak su poslovi iz oblasti kulture, sporta, umetnosti i reklamne delatnosti i situacije kada je redovan posao prekinut usled dejstva više sile – pod uslovom da takav rad traje određeno vreme.

Ako dođe do toga da maloletno lice mora raditi noću, poslodavac je dužan da obezbedi sve neophodne uslove. Rad maloletnog lica mora biti pod nadzorom punoletnog zaposlenog.

Isplata zarade i prekid radnog odnosa

Pri isplati zarade maloletnom licu, plaćaju se i doprinosi za obavezno socijalno osiguranje, kao i porez.

Radni odnos osobe mlađe od 18 godina se mora prekinuti na zahtev angažovanog maloletnika, ili njegovog roditelja, staratelja ili usvojitelja.

Angažovanje maloletnih lica pokreće određene obaveze poslodavca, s kojima možda nije potpuno upoznat na samom početku. S tim u vezi, poslodavac bi pre angažovanja trebalo da zatraži pravnu pomoć ili savetovanje. Knjigovodstvena agencija od poverenja će se postarati da se isplata zarada maloletnim licima vrši na zakonom predviđen način.

Kazne za nepoštovanje zakona

Osobe mlađe od 18 godina Zakon o radu prepoznaje kao posebno osetljivu kategoriju zaposlenih, te uživaju dodatna prava. Nepoštovanje propisa od strane poslodavca prilikom angažovanja maloletnih osoba za sobom povlači visoke novčane kazne.

Ukoliko se zasnuje radni odnos s licem mlađim od 18 godina suprotno odredbama Zakona o radu, poslodavac sa svojstvom pravnog lica se kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 600.000 do 1.500.000 dinara. Odgovorno lice u okviru pravnog lica se kažnjava kaznom u iznosu između 30.000 i 150.000 dinara. Novčanom kaznom od 200.000 do 400.000 dinara kazniće se preduzetnik.

Generalno, zapošljavanje osobe mlađe od 18 godina bi trebalo uvek da bude na iniciranje samog maloletnika, a uz podršku roditelja. Mladi na ovaj način mogu sebi zaraditi džeparac, sitnice mogu kupiti od sopstvenog novca i raste im samopouzdanje. Dešava se i da omladina želi da doprinese kućnom budžetu, pa zarađen novac odlazi na pokrivanje osnovnih životnih troškova. Dok god maloletnik na rad nije prisiljen i zapošljava se bez pritiska okoline, Zakon u angažovanju mlađih osoba za obavljanje adekvatnih poslova ne nalazi problem.

Podeli