Svesnost i zdrave rutine kao ključ do uspeha
Uspostavljanje svakodnevne rutine ispunjene zdravim navikama može vam pomoći da izbegnete osećaj kao da vam vreme leti i izmiče.
Možda ste već mnogo puta čuli kako je sve u dobroj organizaciji i planu. Međutim, ključ je u svesnosti, tom moćnom sredstvu za poboljšanje mentalne jasnoće i blagostanja u svakom smislu. Ukoliko efikasno isplaniramo svakodnevne rituale i vežbamo prisutnost, možemo smanjiti nivo stresa, donositi boje i promišljenije odluke i postaviti scenu za zdraviji i srećniji život.
Jutarnja rutina: kako započeti dan “na desnoj nozi”
Stvaranje efektne jutarnje rutine je više od samog ustajanja iz kreveta i praćenja liste obaveza. Radi se o postavljanju tona za ceo dan. Aktivnosti kojima se bavite tokom jutarnjih sati imaju potencijal da utiču na vaše raspoloženje, donošenje odluka, pa čak i na uspeh tokom dana. Postoji nekoliko konkretnih koraka da poboljšate svoju jutarnju rutinu.
Ustanite rano
Rani jutarnji sati često su najmirniji, malo je ometanja. Rano buđenje daje vam luksuz ne samo mirnog doma, već i priliku da se usredsredite samo na sebe pre nego što se ostali ukućani probude ili krenu dnevne obaveze.
Ako nemate naviku ranog ustajanja, uvedite je postepeno. Niko ne kaže da odjednom morate naviti alarm za 5h ujutro. Pokušajte da se probudite samo 15 minuta ranije nego obično i iz dana u dan povećavajte ovo vreme. Imajte na umu da je doslednost ključna, pa nastojte da se budite u isto vreme svakoga dana, čak i vikendom. Ovo pomaže da se reguliše cirkadijalni ritam vašeg tela.
Pokrenite svoje telo
Fizička aktivnost nije dobra samo za naše telesno zdravlje, već je odlična i za naš um. Brza vežba ujutru može ubrzati metabolizam, izoštriti fokus i podići raspoloženje. Najbolje je da to bude aktivnost u kojoj uživamo, bilo da je reč o trčanju, jogi ili čak plesu uz omiljenu muziku. Ako vežbate kod kuće, pripremite svoju opremu za vežbanje prethodne noći, tako da ujutro započetne s lakoćom.
Ohrabrite se pozitivnim afirmacijama
Provedite nekoliko trenutaka govoreći pozitivno sami sebi. Ova jednostavna praksa može da promeni vaš način razmišljanja i nivo samopouzdanja. Afirmacije možete zapisati u dnevnik, u okviru jutarnjih stranica ili reći sebi u ogledalu dok se umivate, šminkate ili nameštate frizuru.
„Danas je novo poglavlje, a ja sam autor svoje priče“ ili „Privlačim energiju podrške i stvaram prostor za ono što je zaista važno“. Samo vi možete znati šta će vas inspirisati i pomoći da se osećate pozitivnije u vezi sa danom koji vam predstoji. U NLP-u se, na primer, mnogo govori o pozitivnijem pogledu na svet i afirmativnom govoru, jer neurolingvističko programiranje znači upravo to – da programiramo svoj život i ponašanja uz pomoć lingvistike, tj. afirmativnih reči.
Vežbajte svesnost
Čak i ako je to samo pet minuta, odvajanje vremena da budete mirni i spokojni može u velikoj meri uticati na vaš dan. Prisutnost u sadašnjem trenutku pomaže da postanete svesniji svojih misli i osećanja i olakšava upravljanje svakodnevnim životom.
Za vežbanje svesnosti izaberite neko mirno mesto – to može biti vaš dnevni boravak, auto ili iskoristite vreme pod tušem. Fokusirajte se na dah, jer pažljivo disanje može smiriti nervni sistem i smanjiti stres. Možete probati da se fokusirate na svoj dah dok ispijate kafu i slušate muziku. Postoje mindfulness programi na kojima možete naučiti neke osnovne vežbe disanja, vođene vizuelizacije i kako da postavite ciljeve za uključivanje svesnosti u svoj život. Na NLP practitioner edukaciji se takođe mnogo pažnje posvećuje svesnom načinu življenja i fokusiranosti na sadašnji trenutak. U okviru različitih procesnih vežbi možete naučiti kako da “pospremite sadašnjost” i budete prisutni kada radite, stvarate, razgovarate.
Rutina radnog dana – pripremite se za uspeh pomoću korisnih navika
Uspeh je mnogo više od završavanja obaveza sa dnevne liste poslova. Zapravo, najveći uspeh u savremenom dobu jeste održati balans i blagostanje. U našoj jurnjavi i težnji da budemo što produktivniji i efikasniji, često previđamo bitan aspekt, a to je naša potreba za odmorom, kvalitetnim obrocima i mentalnom jasnoćom.
Ideja je, dakle, da kreirate radnu rutinu koja vam omogućava da budete produktivni, a da istovremeno brinete o sebi. Ključne strategije koje vam u tome mogu pomoći su sledeće:
Pravite kratke, česte pauze
Tajna održive produktivnosti je da u svoj dan ugradite mikro-pauze. Pauze daju umu odmor koji mu je potreban, te tako olakšavaju fokusiranje i smanjuju verovatnoću sagorevanja. Ako radite kancelarijski posao, uvek je korisno da iskoristite pauze za lagana istezanja ili kratku šetnju.
Isprobajte Pomodoro tehniku koja podrazumeva rad u naletima od 25 minuta, nakon čega sledi petominutna pauza. Nakon što ovo uradite 4 puta, napravite dužu pauzu. Pauza od 20 i više minuta je idealna, ali i 10 minuta je bolje nego ništa. Možda možete izvući i koji minut za popodnevnu siestu – malo sna tokom dana je dobro za mozak.
Balansirajući svoj radni dan između produktivnosti i odmora, takođe vodite računa o svom najvrednijem resursu – o sebi.
Večernja rutina – napravite rutinu opuštanja da biste podržali san
Na kraju produktivnog dana veoma je važno da napravimo atmosferu koja podržava odmor i kvalitetan san. Neki od načina da se to postigne jeste kreiranje liste obaveza za sutrašnji dan, odlazak u krevet uvek u približno isto vreme. Pokušajte da primenite nežne prakse svesnosti poput lagane joge, istezanja, mindfulness meditacije ili možda tople kupke.
Vaša jedinstvena rutina može značajno poboljšati kvalitet sna i opšte blagostanje, ali ne mora da bude komplikovana. Zapravo, uvek je pametno da to bude što jednostavniji skup praksi – meditacija, topao tuš, čitanje u krevetu.
Dobro osmišljena dnevna rutina može da unese strukturu i efikasnost u vaš život, omogućavajući vam više vremena i mentalne energije da se bavite aktivnostima koje vam donose radost i ispunjenje. Kada planirate svoj dan, možete da odredite vreme koje je posvećeno poslu, porodici, opuštanju i tako svesti sva ometanja na minimum i lakše se fokusirati. Zauzvrat, nov stresa će biti manji i moći ćete da postignete neuhvatljivu zdravu ravnotežu između posla i života.
Rutine donose osećaj “normalnosti” i ritma u naše živote, nešto što je posebno važno u neizvesnom i stresnom vremenu u kom živimo. Kada znamo šta možemo da očekujemo i šta se od nas očekuje to može vam pružiti željenu udobnost i smanjiti anksioznost.
Čak i ako nismo ljubitelji planera ili tek isprobavamo ove tehnike organizacije, benefita je previše da bismo ih propustili. Uvek je pametno napraviti i male korake no odustati bez ijedne akcije. Možda vredi ići postepeno i najpre uvesti strukturu u svoj radni dan ili pak pokušati sa jutarnjim rutinama. Ako nam je potrebna pomoć, uvek se možemo osloniti na prednosti koje donosi NLP, među kojima su svakako alati za organizaciju i bolje upravljanje vremenom. U svakom slučaju, vremenom ćemo uočiti s kojom lakoćom obavljamo stvari, a da se pritom osećamo zaista dobro. Prema tome, dosledan raspored spavanja, vežbanje svesnosti i redovno odvajanje vremena za brigu o sebi i te kako pomaže da izgradimo život koji volimo.