10 jela od krompira

Može se kuvati, peći, pržiti; jedemo ga u salati, uz meso, umesto hleba… Što se tiče krompira, on je jedna čudesna biljka. Bogat je vitaminima C i B i mineralima kao što su magnezijum, kalijum i gvožđe. U kineskoj medicini koristi se za sniženje krvnog pritiska, a snižava i loš LDL holesterol. Krompir štiti organizam od kardiovaskularnih oboljenja i smanjuje rizik od srčanog udara.

Slatki krompir

S druge strane, živ krompir povećava telesnu temperaturu i, ukoliko se na ljusci krompira pojave mesta zelene boje, ona se moraju odstraniti, jer ta mesta na krompiru sadrže solanin koji je veoma otrovan u većim količinama. U dijetama ga nećete naći pošto ima visok glihemijski indeks, koji označava koliko brzo se neka hrana probavlja. Što je niži indeks – duže ćemo biti siti. Međutim, jedan kuvani krompir sadrži samo 26 kalorija. Dajem vam ideje za jela od krompira koja se lako i brzo spremaju.

Krompir salata

Ova salata ide uz meso, ribu, roštilj, a možete je jesti i samu. Veoma se jednostavno pravi, a ja najviše volim da je jedem kad je hladna. Očistite krompir od ljuske, isecite ga na kocke i skuvajte ga. Očistite crni luk i isecite ga na kolutove ili sitno, kako više volite. Dodajte so, ulje, sirće i još neki začin ako volite.

Pečeni krompir sa mlevenom slatkom paprikom

Operite krompir, očistite ga i obrišite suvom krpom. Isecite ga na četvrtine po dužini. U posebnu činiju pomešajte kukuruzno brašno i kukuruzni griz (palenta), slatku mlevenu papriku (aleva parika), vegetu, so, i još začina po ukusu. Dodajte krompir u činiju i mešajte da se sve lepo sjedini. Nemojte mešati kašikom ili varjačom, već uzmite činiju u obe ruke i pomerajte je levo – desno i u krug da se svi začini lepo zalepe za krompir. Stavite papir za pečenje u tepsiju, i malo masti ili margarina (bilo šta što koristite za masnoću) na papir i stavite u rernu. Uključite rernu na 200 stepeni i ostavite da se ugreje. Mast će se lepo otopiti kako se rerna greje. Složite krompir u tepsiju i ubacite u rernu. Posle pola sata izvadite, opet promešajte u tepsiji da se sav krompir zamasti i vratite u rernu da se ispeče do kraja. Sama priprema nije teška, mada se jelo dosta dugo peče. Krompir možete peći i bez začina, samo stavite vegete ili soli preko njega, dok je u tepsiji i sipajte vode do pola. Kao i uz svako drugo jelo od krompira, i uz ovo možete jesti neko meso. Možete naseckati i malo slaninice ili kobasica u tepsiju i peći zajedno sa krompirom.

Domaći pomfrit

Ogulite krompir i isecite na štapiće za pomfrit. Tako isečene opet operite u vodi. Dobro ih osušite krpom. Ugrejte ulje u tiganju. Nemojte uključiti ringlu na najjače npr., ako ringla ima 6 stupnjeva, uključite ringlu na 4ti. Pržite krompir na toj temperaturi 7-8min. Izvadite krompir i stavite ga u činiju u koju ste prethodno složili kuhinjske ubruse. Pustite da se ocedi od viška ulja. Pojačajte sad ringlu na najjače, sačekajte da se ugreje i vratite krompir da se peče 2 – 3 minuta (primetićete po boji da li je pečen). Stavite pomfrit u činiju i posolite ga. Njam, njam!

Domaći čips iz rerne

Krompir oljuštite, operite i isecite na secku ili, ukoliko nemate secka, na što tanje listove. Stavite ulje na veći pleh i lepo razmažite. Poređajte krompir na pleh, a onda okrenite svaki list krompira da se lepo zamasti na obe strane. Zagrejte rernu na 200 stepeni i stavite pleh u nju. S vremena na vreme otvorite vrata rerne kako bi izašla sva para. Kada bude pečen, izvadite iz rerne i posolite. I sad ste potrošili 100 umesto 800 dinara na kilogram čipsa. Bar znate da ste uneli manje kalorija. A za onih preostalih 700din možete napraviti sosove i umake za čips… ili još domaćeg čipsa.

Grčki krompir

Očistiti krompir i iseći ga na ćetvrtine po dužini. Složite krompir u prethodno uljem ili margarinom namazanu tepsiju. U posebnu činiju pomešajte: maslinovo ulje ili otopljeni puter, limunov sok, ispritiskajte malo belog luka da pusti sok (ne stavljate ceo češanj i ovo je opciono), so, biber, origano i vodu. Dobro promešajte i prelijte krompir. Cela smesa bi trebalo da popuni tepsiju do pola visine krompira. Zagrejte rernu na  210 do 220 stepeni. Prekrijte tepsiju alu-folijom i ubacite u rernu. Pecite oko 40ak minuta sa folijom i još 20 – 30min bez folije. Ukoliko primetite da nestaje vode, slobodno dolijte. Na kraju dodajte parmezan ili neki drugi kačkavalj (samo ga izrendajte lepo) i promešajte da se sve lepo sjedini.

Krompir paprikaš

Propržite luk na malo ulja i posolite. Kada je skoro pržen, dodajte kašiku brašna i kada brašno dobije boju, dodajte kašiku aleve paprike. Još malo proprižite, zatim dodajte oljušten i isečen paradajz (može i paradajz sok) i papriku isečenu na kockice (ili kako god vi volite). Poklopite i pržite, povremeno mešajući. Kada povrće omekša, nalijte mlake vode i dodajte prethodno očišćen krompir. Ubacite začine (vegeta, so, lovorov list, peršun, biber…) i kuvajte dok se krompir ne skuva. Povremeno dodajte vodu, ako treba. Na kilogram krompira idu dva paradajza, 3 paprike i 3 luka. Ako volite pikantnije, možete dodati malo čilija ili neku ljutu papričicu, a ako nemate sveže, možete staviti i sudžuk (tucana ljuta paprika). Takođe, možete dodati i komadiće nekog mesa.

Pole od krompira

Sećam se, kao mali smo obožavali pole. Mama ispeče sa margarinom i vegetom, a onda mi mažemo kajmak, pavlaku, krem-sir… Uvek sam volela da jedem i ljusku, bilo mi žao da je bacim. Inače, ovo je jedno od najlakših jela za pravljenje, a veoma je ukusno. Krompir ćete peći sa sve ljuskom, pa je potrebno samo da ga dobro operete. Isecite krompir na pola po dužini. Površinu krompira bez ljuske namažite margarinom, puterom ili nakapajte malo ulja i pospite malo vegete. Stavite malo neke masnoće (margarin, ulje, mast) na jedan pleh i složite krompir, tako da površina bez ljuske gleda na gore. Pecite u rerni na 180 – 200 stepeni oko 40min. Pred sam kraj pečenja možete narendati sir ili staviti slaninice, paradajz, papriku na pole i tako vratiti u rernu da se još malo peče. Nemojte preterivati, dovoljno je 5-6min.

Krompir pire

Klasično jelo, veoma jednostavno za pravljenje. A može se jesti uz šnicle, paradajz sos sa ćuftama, ribu… Ako vam ostane pirea od ručka, nemojte ga bacati, imamo ideju kako ga iskoristiti. Očistite krompri, isecite na polovine ili četvrtine, stavite u šerpu sa vodom i posolite. Kada se krompir skuva, ocedite vodu i izgnječite ga. Dodajte puter ili margarin i mleko i lepo izmešajte da se masa sjedini. Mleko dodajte malo po malo, da vam pire ne bi bio previše vodenast.

Kroketi od krompira

Evo prve ideje kako da iskoristite pire koji vam je ostao od ručka. U ohlađen pire krompir dodajte jaje i malo soli. Možete dodati i neki sir, narendan kačkavalj, recimo, ili fetu. Pomešajte sve da se lepo sjedini. Stavite malo brašna na ruke i oblikujte male loptice ili štapiće. Po želji, možete ih napuniti kačkavaljem i nekim suhomesnatim proizvodom. Panira se na sledeći način: prvo u brašno, pa u jaje, i na kraju u prezle. U prezle možete dodati i malo susama. Pržite na vrelom ulju ili masti dok ne dobije zlatno-žutu boju. Kako bi vam kora bila hrskavija, kad završite paniranje, vratite još jednom u jaja, pa opet u prezle. Uz krokete lepo idu neki umaci ili mlečni proizvodi.

Njoke od krompira

Drugi način da iskoristite pire, jeste da napravite njoke. U pire stavite jaja i brašno (zavisi od količine krompira koja vam ostane, recimo na kilogram krompira idu 2 jaja i 125 grama brašna). Gnječenjem umesite sve to lepo da bude mekano. Dodajte još brašna ako se testo previše lepi. Oblikujte valjčice. Oni ne smeju da budu preveliki, neka vam veličina jednog valjčića bude takva da valjčić može da vam stane u kafenu kašičicu, eventualno malo veći. Prevaljajte ih preko vrha pobrašnjene viljuške. U jedan veći lonac sipajte vode i dobro posolite. Stavite valjčiće. Njoke su kuvane kada isplivaju na površinu. Ja volim njoke da jedem sa mlečnim proizvodima, ali su jednako dobri i kada se jedu u nekom sosu.

Podeli