Evo kako uvek imati pun frižider i nešto za jelo u kući
Večiti problem svih nas – kako uvek imati šta da se jede, a ne trošiti mnogo para. Kako uvek kada otvorite frižider da tamo „bude nečeg korisnog“. Kada razmišljate o tome šta da jedete, razmišljajte šta ćete jesti, koliko ćete nečega jesti i koliko puta možete jesti neko jelo u toku meseca. Trudite se da ne bacate hranu i da racionalno trošite. Evo pravih saveta kako uvek imati pun frižider.
Primenite neka pravila naših baka, kao što su lančano kuvanje i kuvanje na veliko. Potrudiću se da vam na najjednostavniji, a istovremeno i najefikasniji način, pomognem u tome da vam frižider (kao i zamrzivač) nikada ne bude prazan. Ovime ćete uštedeti novac, a i uvek imati nešto ukusno za klopu, jer sigurno se sećate koliko je dobro bilo kada odete kod svoje bake a ona očas posla iznese toliko toga ukusnog na sto!
Kuvanje na veliko
Kada spremate sarme, punjeno povrće (tikvice, paprike), pasulj, čorbe ili bilo koje kuvano jelo, planirajte da ga kuvate za više ručkova. Ova jela možete jesti dva do tri dana zaredom, ili ih možete staviti u zamrzivač. Podelite po porcijama u kese ili plastične kutije, napišite markerom šta je u kesi i stavite u zamrzivač. Jelo ne bude ništa manje ukusno kada ga izvadite iz zamrzivača i podgrejete. Planirajte da takva jela pravite za nekoliko dana u mesecu. Prednost je što u zamrzivaču mogu da stoje dosta dugo i ne morate da razmišljate šta ćete da spremate kad dođete kući, već samo izvadite iz zamrzivača i podgrejete!
Lančano kuvanje
Lančano kuvanje podrazumeva korišćenje jednog dela obroka za dva jela. Na primer, danas za ručak pravite krompir pire ili kuvani krompir ili testeninu. Nemojte bacati ako vam ostane posle ručka. Od pirea možete napraviti krokete za večeru, doručak ili sutrašnji ručak, samo uvaljate u brašno, jaje i prezle i ispržite na tiganju. Bareni krompir iskoristite za krompir salatu. Testeninu jedan dan možete jesti uz sos, a sledećeg dana napravite makarone sa sirom i jajima ili ih propržite sa prezlama i pospite šećerom i eto poslastice, ili čak i slatkog doručka!
Vodu u kojoj ste kuvali krompir možete iskoristiti za supu.
Kupovina na veliko
Meso kupujte na veliko. Nemojte kupovati delove pileta, već kupite celo pile, pa ga raspodelite kod kuće i stavite u zamrzivač. Kosti možete iskoristiti za supu, komadiće koji zaostanu možete koristiti za neko kinesko jelo ili za pileću salatu. Isto važi i za prasetinu, naravno, ako imate mesta u zamrzivaču.
Još neki praktični saveti za pun frižider
- Pomfrit, umesto da kupujete zamrznut, zamrznite ga sami. Ogulite krompir, isecite na štapiće, ubacite u kipuću vodu na kratko ili ga malo termički obradite u tiganju, pustite da se ohladi i zamrznite. Kada budete hteli da ga jedete, samo ga iz zamrzivača istresite na tiganj i ispržite. Ukus će biti isti kao da ste ga kupili zamrznutog. Nije čudo što su jela od krompira neka od najpopularnijih jela na svetu.
- Umesto da kupujete gotove sokove, napravite kompot. Kompot ne mora biti od svežeg voća, iskoristite ono koje vam je stajalo par dana, mešajte voćkice u jednom kompotu… Voće bude veoma ukusno, kao i sok, a i zdravije je. Pravite limunadu i sokove od ceđene pomorandže. Možete praviti i domaće sokove od višnje, zove, breskve, kajsije… Za sve postoje recepti, a možete se posavetovati sa svojim mama ili bakama, a daleko je zdravije nego kupovati gotove sokove.
- Umesto kupovnih ledenih čajeva, napravite ih sami. Možete napraviti malo jači čaj, dodati malo više šećera i samo ga ohladite u frižidru. Isto važi i za čokoladno mleko – skuvajte mleko, stavite kakao i šećer, malo pudinga od čokolade u prahu (2 – 3 kašičice) i promešajte da se sve sjedini. Možete staviti i istopljenu čokoladu ili karamele, cimet… Pustite mašti na volju.
- Stari hleb iskoristite za tople sendviče. Možete ga prepeći u rerni sa maslinovim uljem ili margarinom i dodati vegetu ili neki drugi začin i na njega možete mazati krem-sir ili narendati kačkavalj dok je toplo. Napravite prezle od starog hleba ili poparu.
- Napravite sami kiselo mleko.
- Povrće i voće kupite u sezoni, očistite, iseckajte ili izrendajte i zamrznite. To uvek možete iskoristiti za musake i pite, posebno tikvice, zelje, višnje, patlidžan, papriku, karfiol… Očistite šargarepu, iseckajte na kolutiće, stavite u čašu od jogurta ili pavlake, prekrijte providnom folijom i stavite u zamrzivač. Ako vam zatreba za supu, uzmete u šaku koliko vam treba i stavite u jelo.
- Kupite više paprike, očistite je kao za punjene paprike i zamrznite. Tako ćete na zimu imati jeftinije paprike i to za nekih 30 – 40%
- Umesite pogačice i zamrznite tako spremljene pogačice. Kada želite da ih jedete, ili vam u nedelju popodne nestane hleba, ispecite ih. Možete ih praviti i sa sirom i tako ih zamrzavati.
- Pravite sok ili sos od paradajza i kečap. Nemojte kupovati, skupo je i nezdravo. To možete zamrznuti i vaditi po potrebi. Posebno tako možete iskoristiti paradajz koji je već počeo da se suši. Majonez, takođe, možete praviti sami.
- Koristite maslinovo ulje ili mast umesto suncokretovog ulja. Jeste da na prvi pogled ispadne skuplje, ali mast i maslinovo ulje ćete potrošiti mnogo sporije od suncokretovog, a zdravije je.
- Trošite manje sladoleda (ako kupujete porodični). Dodajte keks ili voće i tako služite. Ukusnije je i sladoled će vam malo duže trajati.
- Pravite keksiće, npr. lokume. Veoma su jednostavni za pravljenje, a možete ih nositi za doručak.
Da li imate još neki savet da dodate? Rado ćemo ga dopisati i pomoći drugima u kuvanju. Pišite nam u komentarima.